Erişilebilirlik

Rusya’dan Amerika'ya Rakka Suçlaması


Rusya, Amerika liderliğindeki koalisyonu Amerika ve İngiltere’nin 1945 yılında Almanya’nın Dresden kentine yaptıkları gibi Rakka’yı yoğun şekilde bombalayarak yeryüzünden silmekle suçladı.

Rakka'dan gelen görüntüler kenti enkaz yığını şeklinde gösteriyor.

Birleşmiş Milletler araştırmacıları geçen hafta yaptıkları açıklamada Rakka'da çok fazla sivil kayıp olduğunu belirtmişlerdi.

Suriyeli aktivistler Suriye Demokratik Güçleri'ne havadan yardım eden Amerika liderliğindeki koalisyon hava saldırılarında 1130 ile 1873 arasında sivilin hayatını kaybettiğini kaydediyor.

Sürekli olarak Suriyeli sivilleri bombaladığı yönündeki suçlamaları reddeden Rus Savunma Bakanlığı, Batı’nın kendi suçlarının kanıtını örtmek için Rakka’ya mali yardıma koşuyor gibi göründüğünü kaydetti.

Savunma Bakanlığı sözcülerinden Igor Konashenkov, Suriye’deki çatışmalardan önce Rakka’da 200 bin kişinin yaşadığını ancak artık bu sayının 45 binden fazla olmadığını söyledi.

Konashenkov, “Rakka 1945’teki Dresden’in kaderini devraldı, Anglo Amerikan bombalamaları tarafından yeryüzünden silindi” dedi.

İkinci Dünya Savaşı sona ermeden hemen önce Dresden’in neredeyse tamamı Müttefik bombalamaları ile imha edilmişti.

Batılı devletlerin Rakka’ya yönelik yeniden yapılanma sözlerini memnuniyetle karşılayan Konashenkov, bununla birlikte Rusya’nın Batı’dan istediği ülkenin diğer bölgelerindeki yardım taleplerinin önceki yıllarda reddedildiğini söyledi.

Rusya, geöen yıl Halep'ye yönelik bombardımanı nedeniyle savaş suçu işlemekle suçlanmıştı.

Geçen hafta Amerika'nın desteklediği güçler Rakka'yı IŞİD'den geri aldıklarını belirtmişlerdi.

Amerika liderliğindeki koalisyon ise Suriye ve Irak’ta IŞİD’e yönelik bombardımanda sivil kayıpları önlemek için dikkatli davrandığını ve suçlamaları soruşturduğunu belirtiyor. Koalisyon daha önce Rakka’daki hava saldırılarında sivil ölümlerin olduğu yönündeki suçlamaları reddetmiş amacını ‘sıfır sivil kayıp’ olarak açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG