Erişilebilirlik

Rusya'nın "Özerk İnternet Yasası" Duma'da Onaylandı


İnternet kısıtlamalarını eleştirenler yeni yasanın bu kısıtlamaları daha da arttıracağını savunurken protestocular geçen ay sokaklara dökülmüştü

Rusya Meclisi’nin alt kanadı Duma’da ‘özerk internet’ başlıklı yeni yasa onaylandı. Yasayı destekleyenler yeni uygulamaların Rusya’nın internet faaliyetlerini daha bağımsız kılacağı görüşünde. Muhalifler ise bunun ülkede internet kısıtlamalarını daha da yoğunlaştıracağını savunuyor.

Özerk internet yasa tasarısı 16 Nisan’da Duma’da yapılan üçüncü ve son oylamada 307’ye karşı 68 oyla onaylandı. Tasarının resmi olarak yürürlüğe girmeden önce parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi’nde de onaylanması ve daha sonra da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanması gerekiyor.

Yeni yasa kapsamında ülkedeki internet akışı devlete bağlı denetim noktalarından kontrol edilecek ve hükümet tarafından yasaklanan internet sayfalarını engellenmesini kolaylaştırmak için de özel sistemler kullanılması gerekecek.

Ülkede son dönemlerde yapılan internet kısıtlamalarını eleştirenler yeni yasanın bu kısıtlamaları daha da arttıracağını savunurken, binlerce insan bu adımı protesto etmek için geçen ay sokaklara dökülmüştü.

Diğer taraftan özerk internet yasasını destekleyenlere göre Rusya bu sayede olası siber saldırılara karşı daha güvende olacak ve RuNet’teki adı internet akışı daha bağımsız ve daha kolay olacak.

XS
SM
MD
LG