Erişilebilirlik

Rusya’da Gözaltılar


Rusya devlet soruşturma komisyonu, metrosunda bomba patlayan St. Petersburg kentinde Orta Asyalı 6 kişinin terörist eyleme yardımcı olmak suçlamasıyla gözaltına alındığını açıkladı.

6 kişi 2015’ten bu yana Orta Asya cumhuriyetlerinden IŞİD’e elaman kazandırmakla suçlanıyor, ancak komisyon grubun 14 kişinin yaşamını yitirdiği metro saldırısıyla bir bağlantısı olduğuna dair kanıt olmadığını belirtti.

Rus soruşturmacılar 22 yaşındaki Kırgız doğumlu Ekbercan Celilov’un saldırıyı düzenleyen intihar bombacısı olduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov terörle mücadele konusunda uluslararası dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

Lavrov, bazı medya organlarında yayınlanan haberlere tepki gösterdi ve “Saldırının Suriye’deki politikamız nedeniyle olduğu söyleniyor, bu korkakça,” dedi.

Gergin kent

Saldırı St. Petersburg’da yaşayanları tedirgin hale getirmiş durumda.

Kentteki acil servis ekipleri Salı günü metro istasyonunda bomba ihbarı alır almaz olay yerine gitti. İhbar sonrası polis bölgeden halkı uzaklaştırdı. İtfaiye araçları ve ambulanslar bölgeye sevk edildi.

Yetkililer metro istasyonunu geçici olarak kapadı. İstasyon açılmadan sahipsiz bir cisim aradı. Rus medyası Saint Petersburg Üniversitesi’nin de şüpheli paket nedeniyle boşaltıldığını kaydetti.

St. Petersburglu Anastasia kentteki atmosferin gergin olduğunu belirtiyor.

Rusya ölenler için 3 günlük yas ilan etmiş durumda.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG