Erişilebilirlik

Rusya Navalny'nin Tıbbi Verilerini İstiyor


Rus muhalif siyasetçi Alexei Navalny'nin zehirlendikten sonra tedavisi Almanya'da sürüyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı zehirlediği gerekçesiyle Almanya’da tedavi edilen muhalif siyasetçi Alexei Navalny’nin tıbbi kayıtlarının kendileriyle de paylaşılması konusunda Almanya’ya uyarıda bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Almanya'yı, Navalny’nin sağlık durumu ve tedavisine ilişkin bilgilerin Rusya’yla paylaşılması konusunda süreci yavaşlatmakla suçladı.

Yapılan açıklamada bu bilgilerin paylaşılmamasının Rusya’nın Navalny’ye ne olduğuna dair yürüttükleri soruşturmaya engel olduğu ifade edildi.

Rus muhalif siyasetçi Alexei Navalny, Sibirya’dan Moskova’ya uçuşu sırasında uçakta fenalaşması üzerine hastanede tedavi altına alınmıştı. Yakınları, muhalif siyasetçinin havalimanında içtiği çayına bir madde karıştırılmış ve zehirlenmiş olabileceğini öne sürmüşlerdi. Daha sonra tedavisi için Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de çağrısıyla Almanya’ya götürülen Navalny’nin zehirlenmiş olduğu açıklanmıştı.

Kremlin, Rus muhalif siyasetçinin zehirlenmesiyle ilgileri olabileceği iddiasını reddediyor. Avrupa Birliği de Navalny’nin zehirlenmesi konusunda Rusya’nın süratle bağımsız ve şeffaf bir soruşturma yürütmesi çağrısında bulunmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG