Erişilebilirlik

Rusya Yerli Corona Aşısının Ülke Genelinde Dağıtımına Başladı


Rusya'nın yerli üretim aşısı Sputnik V

Rusya kendi geliştirdiği Corona virüsü aşısı Sputnik V’nin ülke geneline dağıtımına başladı. Sputnik V aşısının ruhsatını elinde bulunduran Biocad grubu, çok sayıda kişinin aşılanabilmesi planına uygun olarak gerekli dozların ülke geneline teminine başladıklarını açıkladı.

Öte yandan Sputnik V aşısının gönüllüler üzerinde yapılan deneme sonuçları da bu hafta açıklandı. Buna göre aşının Corona virüsüne karşı yüzde 91,4 oranında etkili olduğu belirtildi.

Sputnik V aşısının denemeleri halen Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Venezuela ve Hindistan’da da devam ediyor.

Rusya’da şu ana kadar 200 binden fazla kişinin aşı olduğu açıklandı.

St. Petersburg'ta hastanelerde yeterli yer kalmadı

Salgın Rusya’da halen etkili olmaya devam ediyor. Ülkenin en büyük kentlerinden St. Petersburg’ta hastanelerde yatak sıkıntısı çekildiği belirtiliyor.

Yerel bir televizyon kanalına konuşan Vali Yardımcısı Oleg Ergashev, şehirdeki hastanelerde Corona enfeksiyonu vakalarını yatırabilecek sadece yüzde 4 oranında boş yatak kaldığını, hastanelerin dolduğunu söyledi.

Ergashev, şehirde acilen hastane yatak kapasitesinin arttırılmasına ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Rusya’da ülke genelinde yeni vaka sayıları ve ölümler artarken Kremlin, ulusal anlamda bir kısıtlama ve karantina uygulanmasına gerek olmadığını, alınan önlemlerin salgını kontrol altında tutmak için yeterli olduğunu savunuyor.

Rusya’da bugüne kadar salgına yakalananların sayısı 2,7 milyonu aşarken hayatını kaybedenlerin sayısı da 48 binden fazla.

XS
SM
MD
LG