Erişilebilirlik

‘Rusya Yeni Silah Kontrol Anlaşmalarına Açık’


Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in yardımcılarından Yuri Ushakov, ülkesinin yeni silah kontrol anlaşmaları ihtimaline açık olduğunu belirtti ancak bununla birlikte konuyla ilgili görüşmeler olmadığını söyledi.

Ushakov’un bu açıklaması Amerika Bşkanı Donald Trump’ın yeni silah kontrol anlaşması istediğine dair haberlerin medyada çıkmasının ardından geldi.

Washington Post, yönetimdeki yetkililere dayandırdığı haberinde 21. yüzyılda silah yarışındaki maliyetler nedeniyle Trump’ın yönetimine Rusya ve Çin’le yeni bir silah kontrol anlaşmasına hazırlık yapılması için talimat verdiğini yazmıştı.

Ushakov Rus devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında Moskova’nın konuyla ilgili görüşmelere hazır olduğunu belirtti.

İlk önce var olan bir anlaşmanın onurlandırılması gerekiyor diyen Ushakov, yenileri için de hazır olduklarını kaydetti. Ushakov bunun için ciddi müzakereler gerektiğini ve kimsenin bunun için girişimde bulunmadığını belirtti.

Ushakov’un sözleri Kremlin’in sözcüsünün Cumartesi günü konuyla ilgili söylediklerinden daha iyimser. Kremlin sözcüsü Cumartesi günü Trump’ın nükleer silahlardan arınma konusuyla ilgili söylediklerinin ciddi olmadığını belirtmişti.

Moskova’yla Washington arasındaki ilişkiler gergin. İki ülke de 1987 tarihli orta menzilli nükleer silahlar anlaşması INF’den çekilmişlerdi. Bu da geniş çaplı silah yarışı endişelerini beraberinde getirmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG