Erişilebilirlik

Rusya ve Fransa Hava Saldırılarını Yoğunlaştırdı


Rusya ve Fransa Hava Saldırılarını Yoğunlaştırdı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Rusya ve Fransa, IŞİD’in Paris saldırıları ve Mısır’da bir Rus uçağını düşürdüğü açıklaması sonrasında Suriye’ye hava saldırılarını yoğunlaştırdı. İki ülkenin de amacı son saldırılarda vatandaşlarını hedef alan örgütü cezalandırmak.

Rusya’nın daha önceki operasyonları, IŞİD’in sığındığı bölgelere uzak noktalardaki Suriyeli muhalifleri hedef almıştı. Amerika şimdiyse Rusya’nın IŞİD’i hedef almasını olumlu karşılıyor.

Pentagon Basın Sözcüsü Peter Cook, ”Rusya’nın en azından son günlerde daha çok IŞİD’e yoğunlaşmasından memnunuz” diye konuştu.

Akıllardaki soru, yoğun operasyonlar IŞİD’in gelecekte yeni saldırılar düzenlemesini engelleyip engellemeyeceği.

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü’nden Andrew Tabler’a göre yanıt, ‘hayır.’ Tabler, ”Fransa ve daha birçok ülke mücadeleyi yoğunlaştıracak. Ancak bu sorunu bombardımanlarla çözemezsiniz” dedi.

Başkan Obama’nın stratejisini eleştirenlere göre Paris saldırıları, Amerika’nın Suriye planının işe yaramadığı yönünde bir uyarı.

Amerika'nın staratejisi üzerine Tabler şöyle konuştu: ”Başkan Obama Amerikan askerlerinin Suriye’de kara harekatına katılmasını istemiyor. Peki yakın zaman içinde Suriye’nin doğusuna girip de IŞİD’in kökünü kazıyacak kara gücü var mı? Bu sorunun yanıtını bulamıyorum.”

Karadaki çatışmalar kızışırken birçokları, Rusya, Fransa ya da Amerika değil, yerel güçlerin IŞİD’i Suriye’den çıkarması gerektiğini savunuyor.

XS
SM
MD
LG