Erişilebilirlik

Rusya ve Belarus’tan Ortak Tatbikat


Rusya ve Belarus’un ortaklaşa düzenlediği tatbikat, NATO’da ve komşu ülkelerde kaygı uyandırdı. Baltık ülkeleri ve Polonya “The Zapad” (Batı) adı verilen tatbikatın şeffaflıktan uzak olduğunu öne sürüyor ve Rusya’nın esas niyetini sorguladıklarını belirtiyorlar. NATO ise tatbikatı yakından gözlemlediğini duyurdu.

Rusya ve Belarus’tan Ortak Tatbikat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:50 0:00

Belarus Savunma Bakanı’nın danışmanlarından Oleg Voinov ise tatbikatın kimseye tehdit oluşturmadığını savundu. Voinov, tatbikat için Polonya, Litvanya ve Latviya ile sınırdan uzak askeri üsleri seçtiklerini ekledi.

Batı ve Rusya ilişkileri gergin

Batı ülkeleri ve Rusya arasındaki ilişkiler Soğuk Savaş’ın ardından ilk kez bu kadar gergin. Moskova’nın 2014’te Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nı ilhak etmesinin ardından Batı ile ilişkileri gerildi. Batı ülkeleri, Rusya’nın Belarus’ta kalıcı şekilde asker konuşlandırmasından ve Baltık ülkelerine sürpriz bir saldırı düzenlemesinden endişe ediyor.

Moskova ve Minsk’ten yapılan açıklamaya göre 20 Eylül’e kadar sürecek tatbikata 5 bin 500 Rus ve 7 bin 200 Belarus askeri katılıyor. Tatbikatta Ruslara ait 70 kadar jet, 250 tank, 200 topçu sistemi ve 10 donanma gemisi yer alıyor.

Rusya’nın açıklamalarına rağmen komşuları tatbikatın daha büyük çaplı olduğuna inanıyor.

Rusya ve Belarus’un birkaç yılda bir tekrar ettiği ortak tatbikat en son 2013’te Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinden önce düzenlenmişti.

XS
SM
MD
LG