Erişilebilirlik

'Rusya Ukrayna’nın Hava Sahasını İhlal Ediyor'


Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Rus uçaklarının hava sahalarını işgal ettiğini bildirdi ve Rusya’yı saldırgan tavır izleyerek küresel güvenliği tehlikeye atmakla suçladı. Bu arada Rusya yanlısı göstericiler Amerika'nın Sesi muhabirine saldırdı

Yatsenyuk, Rus uçaklarının Ukrayna hava sahasını dün gece yedi kez ihlal ettiğini açıkladı.

Roma’da temaslarda bulunan Yatsenyuk, Papa Francis’le de görüştü. Papa Ukrayna başbakanına, Ukrayna’da barışın tesis edilmesi için elinden geleni yapma sözü verdi. Rusya’ya katılmak isteyen protestocu ve silahlı milisler, ülkenin doğusundaki bazı kentlerde devlet binalarını işgal eylemini sürdürüyor. Yatsenyuk, son haberlerin ardından İtalya’daki ziyaretini yarıda kesti.

Ancak Amerikalı askeri yetkililer, Rus uçaklarının Ukrayna hava sahasına girdiğini doğruluyor. Rusya ise Ukrayna'nın hava sahasını ihlal ettiği iddiasını yalanladı. Itar Tass haber ajansının yayınladığı Rusya Savunma Bakanlğı açıklamasında 'hava sahası sınırlarının tarafsız bir şekilde denetlendiği, ama bir ihlal belirlenmediği' kaydedildi.

Öte yandan Moskova, NATO casusu oldukları iddiasıyla Ukrayna’daki Rusya yanlısı milisler tarafından rehin alınan uluslararası askeri gözlemci ekibinin serbest bırakılması için yardım sözü verdi.

Ayrılıkçılar dün Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) gönderilen gözlemci heyetinin bulunduğu otobüsü dün Slovyansk’ta durdurmuş, heyet üyelerini rehin almıştı.

Yeni yaptırımlar yolda

Başkan Barack Obama, haftalık radyo konuşmasında Avrupalı liderlerle yaptığı görüşmelerde Ukrayna krizi konusunda dayanışmanın önemini vurguladığını bildirdi.

Sanayileşmiş yedi ülkenin oluşturduğu G7 örgütü, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal etmekle suçladıkları Rusya’ya yeni yaptırımlar konusunda derhal adım atma kararı verdi. Amerika, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya’dan oluşan grup, Moskova’ya yönelik yaptırımların arttırılacağını bildirdi.

Bir Amerikalı yetkili, yaptırımların Pazartesi yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Amerika'nın Sesi muhabirine saldırı

Ukrayna'nın doğusundaki olayları izlemeye giden Amerika'nın Sesi muhabiri Brian Padden, Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında Amerikan karşıtlığının artmaya başladığını haber veriyor.

Padden kameramanıyla birlikte bir binanın işgalini izlemeye gittiğinde öfkeli bir kalabalık tarafından yolunun kesildiğini, eylemcilerin kendisini "faşist" Amerikan devletini desteklemekle suçladığını bildirdi.

Öfkeli grup tarafından izlendiklerini, ardından kameramanın elindeki kamerayı almaya çalıştıklarını kaydeden Padden, daha sonra birinin kendisini tuttuğunu, bir başkasının da üzerine sopayla yürüdüğünü belirtti.

Brian Padden olaylar kavgaya dönüşmeden kendilerini polis görünümlü birinin çekip kurtardığını ve bölgeden uzaklaştıklarını, ama buna rağmen saldırganların 20 metre kadar peşlerinden ayrılmadığını ve arkalarından "defolun, evinize gidin" diye laf attıklarını açıkladı.
XS
SM
MD
LG