Erişilebilirlik

'Rusya Ayrılıkçılara Hala Destek Veriyor'


'Rusya Ukraynalı Ayrılıkçılara Hala Destek Veriyor'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

Uzmanlar, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıların Rus yapımı ileri teknoloji silahlar kullandığını ve bu silahlar için gerekli özel eğitimin sadece Rusya tarafından verilebileceğini söylüyor. Öte yandan her iki taraf da ağır silahlarını çatışma bölgesinden çekmeye başladı. Buna rağmen NATO, Rusya’yı hala Moskova yanlısı ayrılıkçılara destek vermekle suçluyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’ne bağlı bir grup ateşkes denetçisi, Ukrayna ordusunun roketatarlarını cepheden çıkarmasını izliyor.

80 kilometre güneyde başka bir grup ise isyancıların tanklarını cepheden çekmesini denetliyor.

Ancak isyancıların elindeki en iyi silahlar bunlar değil. Skype üzerinden konuşan Silahlanma Araştırma Servisi’nden uzman Nic Jenzen Jones, sayıları az da olsa, büyük bir ihtimalle Rusya tarafından tedarik edilmiş daha modern silahların bulunduğunu savunuyor: “Raporu yayınladığımız tarihten itibaren az sayıda da olsa listelediğimiz büyük sistemlerin ne kadar etkili olduğunu göreceğiz.”

Rapor, her iki tarafın elindeki silahları yanlış tanımladığını savunuyor. Ancak, isyancıların elindeki silahları Ukrayna içinden temin etmediğinin de altı çiziliyor. Bu silahlar, uzun namlulu modern tüfekten, Ukrayna ordusunun tahrip ettiği birkaç Rus yapımı tanka kadar uzanıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın ayrılıkçılara silah desteğine devam ettiğini söyledi: “Daha önce de gördüğümüz gibi, Rusya halen Ukrayna’nın doğusunda varlığını ve ayrılıkçılara verdiği desteği sürdürüyor. Silah, asker ve eğitim veriliyor.”

Stoltenberg ayrıca, Rusya’nın Soğuk Savaş sonrası kurulan Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması’na dayalı görüşmelerden çekilme kararından üzüntü duyduğunu bildirdi.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nden Joseph Dempsey, ­AKKA anlaşmasının Rusya’nın ileri teknoloji ürünü silahlarını isyancılara vermesini engellemediğini söyledi: “Ana muharebe tankları da dahil olmak üzere çeşitli askeri teçhizatın, özellikle zırhlı araçların Ukrayna’ya gönderildiğini gördük. İsyancıların, Rusya dışında başka bir ülkeden destek aldığına inanmıyorum. Bunlar oldukça gelişmiş sistemler ve etkin bir şekilde kullanılmaları iyi derecede deneyim ve uzmanlık gerektiriyorlar.

Dempsey, ‘ya Rus askerleri yada Rusya’dan eğitim alanayrılıkçılar bu silahları kullanıyor’ dedi.

Doğu Ukrayna’da Rus silahlarının olduğu endişesi ve Batı ülkelerinin Ukrayna hükümetine askeri destek verme potansiyeli, varılan ateşkes anlaşmasını hızlandırdı. Ancak çatışmaların devam etmesi halinde, uzmanlar Ukrayna hükümetinin radar sistemleri, tank savarlar ve diğer modern silahlara ihtiyaç duyacaklarını söylüyor. Uzmanlar ayrıca, Rusya’nın Batı’nın tedarik edeceği silahların benzerlerini isyancılara vererek çatışmaları daha da şiddetlendirebileceğinin altını çiziyor.

XS
SM
MD
LG