Erişilebilirlik

Rusya Ukrayna'daki Kuvvetlerini Geri Çekiyor


Cumhurbaşkanı Poroşenko (sağda) ve Başbakan Yatsenyuk televizyondan yayınlanan kabine toplantısında

Ukrayna cumhurbaşkanı Poroşenko ülkesindeki Rus kuvvetlerinin yüzde 70'nin geri döndüğünü belirterek bunun barışcı çözüm umudunu arttırdığını açıkladı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ülkesindeki kuvvetlerinin büyük bölümünü geri çektiğini açıkladı. Çekilme 3 bini aşkın kişinin öldüğü beş aydır süren silahlı çatışmaya barışçı çözüm bulunacağı umudunu arttırdı.

Poroşenko Çarşamba günü televizyondan yayınlanan kabine toplantısında istihbarat servisinden aldığı son bilgiye göre Rus birliklerinin yüzde 70’inin sınırı geçerek ülkelerine döndüğünü , bunun barış girişiminin sonuç vereceği beklentisini güçlendirdiğini açıkladı.

Poroşenko, toplantıda ayrıca Ukrayna’nın geçen Cuma imzalanan barış planı uyarınca birleşik, egemen bir ülke olarak kalacağını ancak halen isyancıların kontrolunda olan doğu bölgesine özel statü verileceğini söyledi.

Ukrayna cumhurbaşkanı ülkenin Rusca konuşan doğu bölgesine geniş özerklik veren “özel statü” önerisini gelecek hafta parlamentoyu sunacağını da açıkladı.

Rus ve Ukraynalı yetkililer, ufak çaplı ihlallere rağmen ateşkesin yürürlükte olduğunu belirtiyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Cuma günü Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te imzalanan ateşkese genelde uyduğunu belirtti. Lavrov, zaman zaman ateşkes ihlalleri yaşandığını ve iki tarafın da bu ihlallerden birbirini suçladığını kabul etti.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Ukrayna krizinin barışçı çözümünde kararlı olduğunu bildirdi. Kremlin basın merkezinden yapılan açıklamada, Putin’in Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’yla telefon görüşmesi yaptığı, iki liderin de Cuma günü Ukrayna hükümeti ve Moskova yanlısı ayrılıkçılar arasında imzalanan ateşkes anlaşmasına destek verdikleri bildirildi. Açıklamada ayrıca Putin’in çatışmaya barışçı çözüme desteği sürdürmeye hazır olduğu da belirtildi.

Bu arada Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf, Washington’un Rusya’nın enerji, mali ve savunma sektörlerine yönelik yaptırımları genişletme ve derinleştirme yönünde yaptığı hazırlıkları tamamlamak üzere olduğunu bildirdi. Harf, bu konuda atılacak adımlarınsa “önümüzdeki günlerde ne olacağına bağlı olduğunu” sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği yetkilileri de bugün Brüksel’de yapacakları görüşmelerde Rusya’ya yaptırımları genişletme konusunu ele alacak.

XS
SM
MD
LG