Erişilebilirlik

Rusya Ukrayna'da Yeni Bir Cephe Açtı


Top ateşine tutulan Ukrayna kenti Novoazovsk'ın dış mahallelerinde çıkan yangını söndürmeye çalışan itfaiyeciler

Ukrayna Rus kuvvetlerinin Kırım ile kara bağlantısı kurmak için ülkenin güneydoğusuna girerek stratejik bir liman kentini ele geçirdiğini bildirdi. NATO halen Ukrayna'da 1,000 Rus askeri bulunduğunu açıklarken Ukrayna cumhurbaşkanı Türkiye ziyaretini iptal etti

Ukraynalı yetkililer Rus kuvvetlerinin ülkenin güneydoğusunda yeni bir cephe açarak stratejik liman kenti Novoazovsk’i ele geçirdiğini bildiriyor.

Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi Twitter’de yaptığı açıklamada kentin çevresindeki köylerin de ele geçirildiğini belirtti.

Uzmanlar Moskova’nın Mart ayında ilhak ettiği Kırım ile Rusya arasında kara bağlantısı kurmak için Ukrayna’nın güneydoğusuna girdiği görüşünde.

Bu gelişme üzerine Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Türkiye’yi yapacağı ziyareti iptal etti ve ülkesinin güvenlik ve savunma konseyini olağanüstü toplantıya çağırdı.

Poroşenko ülkenin Donetsk bölgesinde durumun hızla kötüleştiğini ve Rus kuvvetlerinin Ukrayna’ra doğrudan sokulduğunu açıkladı.

Amerika’nınKiev Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Twitterde yaptığı açıklamada doğrudan müdahale eden çok sayıda Rus askerinin halen Ukrayna topraklarında savaştığını belirtti.

NATO yetkilileri gazetecilere halen Ukrayna’da 1,000 Rus askerinin bulurduğunu tahmin ettiklerini bildiriyor. Yetkililere göre Rus askerleri ayrılıkçılara hem yardım ediyor hem de birlikte çarpışıyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütünün Viyana’daki özel toplantısında Ukrayna büyükelçisi İhor Pdokopçuk Moskova’yı “doğrudan işgal” ile suçladı.

Rus büyükelçisi Andrey Kelin Ukrayna’da hiçbir Rus askeri bulunmadığını önesürdü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG