Erişilebilirlik

Rusya Ukrayna İçin Güvenlik Konseyi'ne Gidiyor


Rusya Dişişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’nın doğusunda bir ‘insani koridor’ oluşturmak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne karar tasarısı sunacaklarını söyledi.

Ukrayna’nın doğusundaki durumun giderek kötüleştiğini kaydeden Dışişleri Bakanı Lavrov, tasarının, bölgedeki şiddet eylemlerine son verme çağrısı içerdiğini belirtti.
Lavrov, “Batılı meslektaşlarımız uzun süredir bize Ukrayna’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra durumun sakinleşeceğini söylüyordu. Ancak bunun tam tersi yaşanıyor” dedi.

Ukrayna’ya ait güçler, Ukrayna-Rusya sınırında bazı bölgelerin kontrolunu ele geçiren Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı operasyonlara devam ediyor. Şiddet eylemleri, ayrılıkçıların Luhansk kentinde, Ukrayna sınırındaki bir kontrol noktasına saldırmasıyla devam etti.

Öte yandan Rus devlet doğalgaz şirketi Gazprom, Ukrayna’ya doğalgaz akışını kesmeyi ertelediğini açıkladı. Bu karar sadece Ukrayna’yı değil, Avrupa’daki başka ülkeleri de etkileyecek nitelikte.

Ukrayna’nın, doğalgaz borcunun 786 milyon dolarını ödemesi üzerine Rusya, Ukrayna’ya doğalgaz akışını bir hafta daha uzattı. Ukrayna ve Rusya, doğalgaz anlaşmasıyla ilgili görüşmelere Brüksel’de devam edecek.
XS
SM
MD
LG