Erişilebilirlik

Rusya: Türkiye’den IŞİD Militanı Geldi


Moskova, bir IŞİD militanının altı arkadaşı ile birlikte Türkiye’den Rusya’ya girdiğini ileri sürdü.

Rus Güvenlik Servisi FSB, ele geçirilen kişilerin Rus topraklarında terör eylemleri planladıklarını iddia etti. FSB tarafından yapılan açıklamada, Rus güvenlik güçlerinin Yekateringburg kentinde 7 Şubat günü gerçekleştirdiği operasyonda, Türkiye’den girdiği belirlenen bir IŞİD militanı ile altı suç ortağının yakalandığı kaydedildi.

FSB açıklamasında, ele geçirilen söz konusu kişilerin, Moskova, St. Petersburg kenti ve Rusya’nın Ural Dağları bölgesinde terör eylemleri planladığı ileri sürüldü. Bu kişilerin, terör eylemlerinin ardından Suriye’ye dönmeyi tasarladığı da ifade edildi. Tutuklanan kişiler arasında hem Rusya vatandaşlarının hem de Orta Asya Cumhurİyetleri’nin yurttaşlarının bulunduğu belirtildi.

Bir Rus uçağının, Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülmesinden bu yana Moskova her fırsatta, Ankara’nın IŞİD’e destek verdiğini ve radikal İslamcı terör örgütüyle birlikte çalıştığını iddia ediyor.

Gaziantep’te 11 kişi tutuklandı

Bu arada, Gaziantep Oğuzeli’nde, Türkiye’den Suriye’ye yasadışı yollardan geçmeye çalışan ve IŞİD mensubu olduklarına inanılan 11 kişi tutuklandı.

Türk Genelkurmay Başkanlığı, tutuklananlardan birinin Türk diğerlerinin ise yabancı uyruklu olduğunu bildirdi.

Uzun bir süre IŞİD’e karşı gerekli adımları atmamak ve sınırda önlemler almamakla suçlanan Ankara, geçen yaz aylarından beri radikal İslamcı terör örgütüne karşı tutumunu sertleştirdi. Ankara, Suriye ile sınırı daha iyi denetlemeye başlarken, bu bölgelerdeki güvenlik görevlisi sayısını da artırdı. Ankara ayrıca, askeri havalimanlarını da IŞİD ile savaşan uluslararası koalisyonun uçaklarına açtı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG