Erişilebilirlik

Rusya: ‘Türkiye’de IŞİD Sizi Kaçırabilir’


IŞİD’in Sultanahmet eylemi sonucu, 11 Alman turist yaşamını yitirmişti

Rusya Federal Turizm Kurulu, Türkiye’ye seyahat etmeyi ya da Türkiye’de tatil yapmayı düşünen Rus vatandaşlarını uyardı. AFP tarafından verilen habere göre, Federal Turizm Kurulu’nca yapılan açıklamada, “Yetkili kuruluşlara göre, IŞİD terör örgütünün liderleri, Türkiye’deki Rus vatandaşları arasından rehine bulmayı amaçlıyor” denildi. Aynı uyarıda, IŞİD’in, rehin aldığı Rus vatandaşlarını hakim olduğu bölgelere götürebileceği, kamuya açık biçimde infaz edebileceği ya da Suriye’de canlı kalkan olarak kullanabileceği belirtildi.

Rusya Turizm Kurulu, Türkiye’ye giden bütün turistleri, can güvenlikleri konusunda önlem almaya da çağırdı.

En Az 3 Milyar Dolar

Moskova, geçen Kasım’da, hava sahasını ihlal eden bir Rus jetinin Türkiye tarafından düşürülmesinden sonra 1 Ocak günü yürürlüğe giren kapsamlı bir yaptırımlar paketini uygulamaya başladı. Türkiye’nin en büyük finans kuruluşlarından biri olan İş Bankası tarafından yapılan bir çalışmaya göre, Rus yaptırımlarının Türkiye’ye maliyeti 7.3 milyar dolara ulaşabilecek. Zararın 12 milyar doları geçebileceğini belirten uzmanlar da var. Yaptırımların en derinden vuracağı sektörlerden biri de turizm. 2014 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısı 4,5 milyondu. Sadece Rus turizmini kaybetmenin Türkiye’ye yılda en az üç milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

Uçak olayının ardından meydana gelen İstanbul Sultanahmet’teki IŞİD canlı bomba saldırısı turizme inen bir diğer ağır darbe olarak değerlendiriliyor. IŞİD’in Sultanahmet eylemi sonucu, 11 Alman turist yaşamını yitirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG