Erişilebilirlik

Rusya: 'Suriye Konusunda Türkiye'yle Anlaşma Sağlanamadı'


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye konusunda Türkiye ve Rusya arasında bir anlaşma sağlanamadığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da devam eden görüşmelere ilişkin olarak Türkiye’yle Suriye konusunda bir anlaşma sağlanamadığını söyledi. Reuters Haber Ajansı’nın son dakika haberine göre Lavrov, Suriye rejiminin önceki anlaşmalara bağlı olduğunu ancak bölgedeki provokasyonlara da yanıt vereceğini belirtti. Rus Dışişleri Bakanı İdlib’den Suriye rejim güçleri ve Rus kuvvetlerine karşı saldırıların sürdüğünü de söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov da yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriye rejimine yönelik kuvvetlere saldırmasının bölge açısından en kötü senaryo olacağını dile getirdi. Peskov, Türkiye’nin olası bir askeri operasyonuna karşı olduklarını bu noktada Moskova Ankara’nın İdlib konusunda tansiyonun yükselmemesi için iletişim halinde kalmaya devam ettiklerini söyledi.

Erdoğan: 'Rusya'nın bu tür kötü senaryoların içerisinde yer alacağına inanmıyorum'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, meclisteki grup toplantısının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlarken Rusya'nın "Türkiye'nin Suriye Ordusu'na operasyonu olabilecek en kötü senaryo olur" açıklamasına ilişkin olarak kendisine böyle bir bilgi gelmediğini söyledi. Erdoğan, "Rusya'nın bu tür kötü senaryoların içerisinde yer alacağına inanmıyorum" dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin olası İdlib operasyonuna Amerika'nın desteği konusundaki bir soru üzerine de "Her an her türlü dayanışmamız olabilir" yanıtını verdi. Erdoğan son olarak İdlib konusunda ABD Başkanı Donald Trump'la bir telefon görüşmesi yapmıştı.

XS
SM
MD
LG