Erişilebilirlik

Rusya Soruşturmasına Takılan ABD Firması Para Cezasına Razı Oldu


Paul Manafort

Wall Street’in üst düzey hukuk firmalarından biri Özel Savcı Robert Mueller tarafından yürütülen Rusya soruşturmasına takıldı.

New York merkezli hukuk firması The Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom Llp Ukrayna hükümeti hesabına çalıştığını ABD Adalet Bakanlığı’na zamanında bildirmediği için yasaları çiğnemiş bulunuyor.

Adalet Bakanlığı’yla anlaşma yoluna giden firma, habersiz bir şekilde Ukrayna adına halkla ilişkiler çalışması yürüttüğü gerekçesiyle 4 milyon 600 bin dolar ceza ödeyecek. Bu miktar firmanın ABD Başkanı Donald Trump’ın eski seçim kampanyası müdürü Paul Manafort aracılığıyla yaptığı işin bedeli.

ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre Skadden, Viktor Yanukoviç’in devlet başkanlığı döneminde Ukrayna Adalet Bakanlığı tarafından, muhalefet liderlerinden Yulya Timoşenko’nun yargılanmasına fırsat verecek bir rapor hazırlaması amacıyla görevlendirildi. Bu görevlendirmeye Manafort aracılık etmişti.

Rusya yanlısı Yanukoviç döneminde hapis yatan eski Ukrayna Başbakanı Timoşenko’nun yargı sürecinin siyasi olduğu görüşü hakim.

ABD Adalet Bakanlığı’na göre firmanın ortaklarından biri, 2012’de Ukrayna halkla ilişkiler firması ve Manafort’la görüşmesinin ardından raporun reklamını yapmak için bir gazeteciyle temas kurdu.

Paul Manafort kazancını yasalara uygun şekilde bildirmediği ve vergi kaçırdığı suçlamalarını Rusya soruşturması kapsamında kabul etmiş ayrıca Skadden firmasının bir halkla ilişkiler kampanyasına müdahil olduğunu ve bunu gerekli şekilde beyan etmediğini itiraf etmişti.

Hüküm giyen Manafort’un olası hapis cezasının belirleneceği duruşma Şubat ayında yapılacak.

ABD’de 1938 tarihli bir yasa, yabancı devlet ve güçleri adına lobicilik faaliyetleri yürüten Amerikalı kişi ve kurumların bu iş ve parasal ilişkilerini Adalet Bakanlığı’na bildirmesini şart koşuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG