Erişilebilirlik

Rusya: ‘Referanduma Saygılıyız’


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'daki krizi sona erdirmek için hükümetin ve Rusya yanlısı ayrılıkçıların diyalog kurması gerektiğini söyledi

Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde yapılan bağımsızlık referandumlarına saygı gösterdiğini açıkladı ve referandum sonucunun Kiev ve Rusya yanlısı ayrılıkçı liderler arasında sağlanacak diyalogla uygulamaya konulması çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ukrayna’daki krizi sona erdirmenin tek yolunun Kiev ve ayrılıkçılar arasında yapılacak görüşmelerden geçtiğini söyledi ve uluslararası çapta bir toplantı yapılmasının gerekli olmadığını bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vekili Oleksander Turçinov ise ‘hiçbir yasal temeli olmayan bir propaganda komedisi’ olarak tanımladığı referandumu kınadı.

Turçinov, parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada referandumların cinayet, adam kaçırma, şiddet eylemleri ve diğer ciddi suçları örtbas etmekten başka bir işe yaramayacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Vekili Turçinov, Ukrayna’nın doğusunda ellerini kana bulamamış olan ve amaçlarını yasal yollarla savunmak isteyenlerle diyaloğu sürdürme niyetinde olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği dışişleri bakanları ise Kırım’ı ilhak eden Rusya’ya ne gibi ek yaptırımlar uygulanması gerektiğini belirlemek üzere bugün toplanıyor.
XS
SM
MD
LG