Erişilebilirlik

Rusya PYD Konusunda Tavrını Açıklamadı


Türkiye, Suriye’nin geleceğinde PKK bağlantılı PYD-YPG yapılanmasının yer almaması yönündeki politikasına destek arayışına Antalya’daki dışişleri bakanları düzeyindeki toplantıda Rusya ve İran’dan yanıt alamadı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in katılımıyla üçlü toplantı Antalya’da gerçekleştirildi.

Toplantı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin 22 Kasım’da Soçi’deki görüşmesine hazırlık niteliğindeydi. Toplantı bitiminde ortak açıklama yapılmaması dikkat çekti.

Rusya, 18 Kasım’da “Suriye Halkları Kongresi”ne PYD-YPG’yi davet etmiş ancak Türkiye’nin tepkisi üzerine kongreyi belirsiz bir tarihe ertelemişti. Türkiye, Rusya ve İran’dan PYD’ye karşı tavır almasını istiyor.

Antalya’daki toplantı sonrasında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, PYD konusunda Rusya ve İran’ın Türkiye’nin yaklaşımını çok iyi bildiklerini ifade etmekle yetindi. Buna karşın Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Zarif’in açıklamaları konunun liderler düzeyinde görüşülmesine bırakıldığını gösteriyor. İki bakanın PYD’ye karşı demeçler vermemesi de dikkat çekti.

Çavuşoğlu, Rusya’nın PYD’yi yeniden davet edip etmeyeceğine ilişkin soru üzerine, “Elbette YPG-PYD konusunda hassasiyetimiz ortadadır. Bunun, yani herhangi bir toplantıya katılmasının bizim için kabul edilemez olduğunu başından beri tüm muhataplara, sadece burada toplantıya katılan ülkelere değil, Cenevre formatındaki toplantılar marjında da herkese söylemiştik. Dolayısıyla bizim bu hassasiyetimiz devam ediyor” dedi.

Rusya PYD Konusunda Tavrını Açıklamadı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

Suriye’de özellikle İdlib bölgesinde gerginliği görüşmek üzere Genelkurmay başkanları düzeyinde askeri değerlendirme yapılacağını söyleyen Çavuşoğlu, böylece askeri teknik detaylara ilişkin de Soçi’deki zirve öncesinde liderlere rapor sunulacağını anlattı. Suriye için üç garantör ülke olarak hangi adımları atmak gerektiğini konuştuklarını belirten Çavuşoğlu, “Astana süreciyle beraber Rusya ile birlikte özellikle sahada ateşkesin tesis edilmesi, gerginliği azaltıcı bölgelerin oluşması kapsamında olumlu anlamda çok mesafe katettik. Geçen seneye göre sahadaki şartlar çok daha iyi durumda. Ama siyasi çözüm olmadan bunun sürdürülebilmesi, bir taraftan IŞİD gibi terör örgütleriyle mücadelenin devam etmesi gerekiyor. Diğer taraftan da siyasi sürece de ağırlık vermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Lavrov PYD sorusuna “evet” ya da “hayır” yanıtı vermedi

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, Lavrov’un Antalya’daki temaslarına ilişkin Twitter aracılığıyla video paylaştı. Lavrov, Rusça yaptığı açıklamasında Sputnik’in çevirisi itibariyle PYD’nin yeniden Soçi’ye davet edilmesine ilişkin soruya kesin yanıt vermekten kaçındı.

Rusya, Türkiye ve İran’ın askeri yetkililerince de Suriye’deki gerilimi azaltmak amacıyla çalışmalar yürütüldüğünü kaydeden Lavrov, Genelkurmay başkanları arasında üçlü toplantı da yapılacağını açıkladı. BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı doğrultusunda Astana Süreci’nin nasıl devam edeceğine ilişkin görüşmeler yaptıklarını belirten Lavrov, “Astana Süreci’nin nasıl güçlendirileceği konularında devlet başkanlarımızı bilgilendireceğiz. Rusya, Türkiye ve İran Dışişleri Bakanları toplantısında Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne Kürtlerin katılımı konusu ele alındı. Detaylara giremem. Bizim önerilerimiz liderlerimizin bilgisine sunulacak, onlar karar verecek” diye konuştu.

Zarif’ten Suudi Arabistan’la ilgili tweet

Bu arada İran Dışişleri Bakanı Zarif ise, Antalya’daki toplantıya ilişkin Twitter’dan dikkat çekici bir mesaj paylaştı. Zarif, İngilizce olarak paylaştığı mesajında, Suudi Arabistan’a eleştiri yöneltti. Zarif, mesajında, İran olarak Suriye’de ateşkes sağlanmasını başardıkları Türkiye ve Rusya ile birlikte Suriye’deki kapsamlı diyalog sürecine ilişkin hazırlık yaptıklarını ifade etti. Zarif, devamında, teröristleri destekleyen, Yemen’deki savaşa finans sağlayan, Katar’ı abluka altına alan ve Lübnan’daki krizi kışkırtan Suudi Arabistan Krallığı’nın ise ironik şekilde İran’ı bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçladığını kaydetti.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG