Erişilebilirlik

“Rusya’nın Tutumu NATO’yu Güçlendirdi”


“Rusya’nın Tutumu NATO’yu Güçlendirdi”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

“Rusya’nın Tutumu NATO’yu Güçlendirdi”

Rusya’nın 2014’te Avrupa’da askeri açıdan daha saldırgan bir tavır sergilemesi, bazı uzmanlara göre savunma sistemini güçlendirmek için yeni adımlar atmak zorunda kalan NATO’yu aslında güçlendirdi

NATO-Rusya ilişkileri, Ukrayna’nın Moskova yanlısı devlet başkanının devrilmesine yol açan protesto gösterilerinden sonra değişmeye başladı. Rusya önce Kırım’ı ilhak etti, daha sonra da Ukrayna’nın doğusundaki iki bölgede ayrılıkçılara destek vererek hala devam eden savaşın başlamasına neden oldu.

Rus hava ve deniz kuvvetlerinin NATO üyeleri ve diğer Batılı ülkelerde yakın temas içine girmesiyle Moskova, Soğuk Savaş’tan bu yana eşi benzeri görülmemiş saldırgan tavırlar sergilemeye başladı.

Avrupa Konseyi Dış İlişkiler Komisyonu yetkilisi Nick Witney, “NATO liderleri aslında Vladimir Putin’e teşekkür etmeli. NATO’nun güçlü olması için Rusya’dan gelecek tehditler şart. Putin’in oluşturduğu tehlike NATO’nun işine yaradı,” diyor.

Witney, Putin’in attığı adımların NATO’yu canlandırıp harekete geçirdiğini söylüyor. Ukrayna’nın batısında yapılan askeri tatbikatlar, Polonya ve Baltık ülkelerinde konuşlandırılan asker sayısındaki artış ve tüm üye ülkelerin korunacağı taahhüdünün yinelenmesi, NATO’nun aldığı önlemlerden bazıları.

Londra’daki Kraliyet Birleşik Hizmetleri Enstitüsü’nden Malcolm Chalmers, Putin’in NATO’nun 1990’lı yıllardan bu yana elde ettiği kazanımları silmeye çalıştığını, ancak attığı adımların ters etki yarattığını söylüyor: “Rusya, NATO’nun zaaflarını bulmaya çalışıyor. NATO içinde bölünme olup olmadığına bakıyorlar, NATO’nun askeri açıklarını arıyorlar. NATO üyeleriyse birlik ve beraberlik içinde oldukları sürece Rusya’nın hamlelerini bertaraf edebileceklerine inanıyor.”

Chalmers, Putin’in Batı Avrupa’daki en yakın dostu Almanya Başbakanı Angela Merkel’i kendisinden soğuttuğunu söylüyor: “Başbakan Merkel, hiçbir Batılı liderin yapmadığını yaptı ve Ukrayna krizine diplomatik çözüm getirmeye çalıştı. Merkel’in amacı uzlaşıya varmaktı. Ancak Putin henüz müzakere masasına oturmaya hazır değil.”

Öte yandan NATO üyeleri ve diğer ülkeler, Ukrayna’ya müdahale eden Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı. Petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte Rus para birimi ruble, büyük değer kaybına uğradı. Uzmanlar, Rus ekonomisinin 2015’te derin bir ekonomik krize sürükleneceği görüşünde.

Witney, “Putin birçok stratejik hata yaptı. Satrançta büyük usta olduğu iddia edilen Putin için oyun şu anda çok kötü gidiyor,” görüşünde.

Ancak bu durum, Putin’in pes edip geri adım atacağı anlamına gelmiyor. Birçok uzman, Rusya’nın karşı karşıya kaldığı sorunların Putin’i daha saldırgan hale getirebileceği görüşünde. Dışişleri Bakanı John Kerry ise kısa süre önce Rusya’nın Ukrayna’nın doğrusundaki konumunun değişmeye başladığını söylemişti. Rusya’nın yapıcı adımlar attığını kaydeden Kerry, çatışma ve gerginlikleri gidermek için yeni bir kapı açılabileceğini vurgulamıştı.

XS
SM
MD
LG