Erişilebilirlik

“Rusya Libya’ya Suriyeli Savaşçı Göndermeyi Hızlandırdı”


Reuters haber ajansına göre Rusya, Libya’daki savaşta Halife Hafter'e destek vermesi için Suriyeli savaşçı toplama sürecini hızlandırdı.

Reuters bu haberi 5 Suriyeli muhalifle bölgeden bir kaynağa dayandırdı.

Özel Wagner Grup’un Rus ordusu gözetiminde bu alımları gerçekleştirdiği belirtildi.

Wagner Grup’tan eski bir çalışanın da grubun ilk Suriyeli’yi Libya’ya 2019’da gönderdiği bilgisi Reuters haberinde yer aldı.

Türkiye ise Libya’daki çatışmanın diğer tarafı olan ve uluslararası toplum tarafından tanınan Fayez El Sarrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne destek veriyor.

Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ise Müslüman Kardeşler’e desteğinden şüphelendikleri Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne değil, Hafter’e destek veriyor.

Rus Savunma Bakanlığı ve Wagner Grup Reuters’ın sorularına yanıt vermedi.

Uzmanlar Rusya ve Türkiye’nin Libya’daki iç mücadeleye müdahil olmasının çatışmaları arttırma riskini de beraberinde getirdiğini kaydediyor.

Oklahoma Üniversitesi’nden Joshua Landis, Avrupa’nın dizlerinin üzerinde yakalandığı bir ortamda Rusya ve Türkiye’nin Libya’da ateş gücünü ve güç miktarını arttırdığını belirtiyor.

Landis, Rusya’nın Türkiye’nin çabalarıyla başa çıkabilmek için Suriyeli paralı askerleri gönderdiğini ama bunun karışık sonuçlar verdiğini kaydediyor.

Reuters’ın gördüğü bir Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre Wagner Grup Mayıs ayında Libya’ya 1.200 kişi konuşlandırdı.

Rusya Libya’da güçleri olduğu iddiasını reddediyor.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Ocak ayında yaptığı bir açıklamada, “Libya’da Rus varsa onlar Rusya devletini temsil etmiyor ve devletten para almıyor” demişti.

Hafter’in güçlerinin bir sözcüsü ise Suriyeli savaşçıları yanlarına çektiklerini reddetti.

Amerikalı yetkililer Rusya’nın Libya’ya milis ve malzemeler göndermek için Esat’la işbirliği yaptığını belirtiyor.

Edinilen bilgilere göre Rusya'nın çabaları sonucu Hafter’in yanında savaşa 300 kişi Humus bölgesinden, 320 kişi de ülkenin güneybatısından katıldı. Bu kişiler arasında Özgür Suriye Ordusu’nun eski üyeleri de bulunuyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre de Mayıs ayında 900’den fazla Suriyeli Libya’da savaşmak için toplandı.

Bu kişilerin Libya’ya gitmeden önce Humus’ta bir üste eğitim aldıkları ve kendilerine aylık 1.000 ile 2.000 dolar verildiği kaydediliyor.

Kalın: ‘‘Savaş durunca işbirliği artabilir’’

Bu arada Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada Libya’da uluslararası toplum tarafından tanınan Fayez El Sarrac hükümetiyle enerji ve inşaat alanında yeni işbirliği anlaşmaları yapılabileceğini söyledi.

Kalın ‘‘Türk müteahhitleri 80’lerden beri Libya’nın alt yapısını inşa etmede en önde gelen firmalardandır. Yoldur, köprüdür, limandır, hastanedir, oteldir, konuttur bir geçmişi var zaten. Savaştan dolayı bunlar durdu. Enerji konusunda da benzer durum geçerli. Bildiğimiz bir saha. Yeni anlaşmalar, yeni iş birliği alanları mevcuttur. Savaşın durması gerekiyor’’ diye konuştu.

Kalın, ‘‘Enerjiden liman işletmeciliği, havacılığa kadar her alanda Türkiye dünyanın birçok yerinde işler yapabildiği gibi Libya’da da yapar. Bunun için önce bir siyasi istikrar sağlanmalıdır’’ ifadelerinikullandı.

XS
SM
MD
LG