Erişilebilirlik

Rusya ile Özür Tartışması


Türkiye ile Rusya ilişkilerinde geçen yıldan bugüne yaşanan diplomatik krizde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e hitaben yazdığı mektup sonrasında şimdi de “özür” tartışması başladı. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Erdoğan’ın mektubunda af dilediğini açıkladı ancak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise bunu reddetti.

İki ülke arasındaki kriz, 24 Kasım’da, Suriye sınırında bir Rus askeri uçağının, Türk Silahlı Kuvvetleri’nce sınırı ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesiyle ortaya çıkmıştı. Uçaktaki Teğmen Oleg Peshkov, sağ olarak uçaktan atlamasına rağmen Türkmenler’ce öldürülmüştü. Rusya’nın, o günden sonra Türkiye’ye karşı hayata geçirdiği ekonomik yaptırımlar nedeniyle bugünlerde Antalya başta olmak üzere turizm sektöründe darboğaz yaşanıyor.

Bugün ilk açıklama Rusya tarafınca yapıldı. Kremlin Sözcüsü Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, olayda hayatını kaydeden pilot Peshkov’un ailesine baş sağlığı mesajı ilettiğini ve af dileme ifadesini kullandığını açıkladı. Kremlin’e iletilen mektupta, Rusça olarak “izvinitye” yani Türkçe olarak “af dileme” ifadesini kullanıldığını duyurdu.

Kalın: “Derin üzüntü duyulduğu ifade edildi”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, Anadolu Ajansı’na Kremlin’in açıklaması sonrasında değerlendirmede bulundu. Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “derin üzüntü duyulduğu” görüşünü mektubunda ifade ettiğini belirtti. Kalın’ın verdiği bilgiye göre, Erdoğan mektubunda, “Hayatını kaybeden Rus pilotun ailesine bir kez daha acılarını paylaştığımı belirtmek ve taziyelerimi sunmak istiyorum; kusura bakmasınlar diyorum” ifadesine yer verdi. Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasındaki geleneksel dostane ilişkilerin tekrar tesis edilmesi, bölgesel krizlerin çözümü için işbirliği ve terörle ortak mücadele edilmesi için çağrıda bulunduğunu belirtti.

Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, 1 Temmuz’da Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenecek Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü’nün toplantısına katılacağı açıklandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG