Erişilebilirlik

‘Rusya ile İlişkiler Konusunda Cevaplara İhtiyaç Var’


Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan Başkan Donald Trump’ın kampanya ekibinin başkanlık yarışı süresince Rusya ile uygun olmayan şekilde iletişime geçtiği konusunda bazı cevaplara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

NBC televizyonunda yayınlanan “Today” programına katılan Ryan “Aslen olmaması gereken şeylerin yaşanmadığına emin olmaya ihtiyacımız var” dedi.

Trump ve Rusya arasında olası ilişkiler üzerinde Kongre’de üç farklı ön soruşturma devam ediyor. Ryan bu noktada soruşturmaya bağımsız bir savcı atanıp atanmayacağı konusunda bilgi vermedi ancak partilerüstü bir soruşturmanın yapılması gerektiğine dikkat çekti. Temsilciler Meclisi Başkanı ancak bu şekilde istihbarat bilgilerinin doğru olup olmadığının ortaya çıkabileceğini belirtti.

Kongre’deki Demokratlar söz konusu soruşturma için özel bir savcı atanmasını ya da bir soruşturma komisyonu oluşturulmasını istiyorlar. Ancak hali hazırda yürütülen üç ayrı ön soruşturmaya liderlik eden Senato İstihbarat Komisyonu Başkanı Devin Nunes, şu ana dek uygunsuz bir iletişim izine rastlamadıklarını, dolayısıyla soruşturmaların daha da genişletilmesine ihtiyaç olmadığını söylüyor.

Pazartesi günü gazetecilere açıklama yapan Nunes “Bir cadı avı sürdüremeyiz” diye konuştu.

Buna karşın İstihbarat Komisyonu üyesi Demokrat senatör Adam Schiff, henüz Trump’ın yardımcılarının Rusya ile başkanlık seçim kampanyası süresince iletişim kurup kurmadıkları konusunda bir sonuca ulaşılmadığına dikkat çekti.

Hem Senato hem de Temsilciler Meclisi’nden üyeler, başkanlık yarışı sırasında Rusya’nın Hillary Clinton’a karşı Donald Trump lehine seçimlere müdahale etmiş olabileceğine dair istihbarat bulgularına ilişkin araştırmalar yürütüyorlar.

Amerikan istihbarat yetkilileri Rus bilgisayar korsanlarının Hillary Clinton’ın kampanya yöneticisinin bilgisayarına sızdığı sonucuna varmıştı. Daha sonra bu bilgisayardan çalınan elektronik posta yazışmaları Wikileaks tarafından yayınlandı. Bu e-postalar ile birlikte Demokrat Parti içerisindeki bazı kişilerin uygun olmayan biçimde Clinton’ın aday olabilmesi için yardım ettiklerine dair bilgiler ortaya çıkmıştı.

Yemin edip başkanlık görevini devralmadan önce Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Amerikan seçimlerine müdahalesine ilişkin iddiaları gönülsüz şekilde de olsa kabul etmek durumunda kalmıştı ancak kendi kampanya ekibi ile Rus istihbaratı arasında bir iletişim olduğuna dair bilgisinin bulunmadığını söylemişti.

Trump, sigorta şirketlerinin üst düzey yöneticilerini Beyaz Saray’daki kabulü sırasında bir gazetecinin, ‘Soruşturmalar için özel bir savcı atanması konusunda ne düşünüyorsunuz?’ sorusuna “10 yıldır Rusya ile görüşmem olmadı” yanıtını verdi.

Bu ay başında Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, başkanlık kampanyası sırasında Rus büyükelçi Sergey Kislyak ile iletişimi konusunda Başkan Yardımcısı Mike Pence ve bazı Beyaz Saray yetkililerine yanlış bilgi verdiğinin ortaya çıkması üzerine görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG