Erişilebilirlik

Rusya Esad'a Desteğini Çekmiyor


Suriye Ulusal Konseyi sözcüsü Basma Kodmani Moskova'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken
Moskova’da Rus dışişleri bakanı ile görüşen Suriye muhalefet liderleri Moskova’nın Beşar Esad’a sağladığı desteğin ülkede şiddetin devam etmesine izin verdiğini açıkladı.

Muhalefet liderleri Sergei Lavrov ile görüştükten sonra yaptıkları açıklamada Rusya’nın Esad hükümetine desteğini çekmediğini belirtti.

Lavrov ise yine hem hükümet hem de muhalefeti şiddeti durdurmaya çağırdı ve ülke geleceğinin Suriye halkı tarafından belirlenmesi gerektiği görüşünü tekrarladı.

Muhalefet lideri Abdülbasit Sieda gazetecilere Rusya’nın hala Esad görevden ayrılmadan barışın sağlanabileceği görüşünde ısrar ettiğini açıkladı. Suriye muhalefeti krizin çözülmesi için Esad’ın mutlaka görevden ayrılması gerektiğini savunuyor.

Rusya, Suriye’de ayaklanmaların başladığı 17 aydan bu yana bu ülkeye dış müdahaleye, Devlet Başkanı Esad’ın uluslararası düzeyde kınanmasına engel oldu. Ancak bir süredir Ortadoğu’daki kilit müttefikine karşı sabrını yitirmeye başlayan Kremlin, Esad’ın olası bir şekilde görevinden ayrılmasından sonra da Şam üzerindeki nüfuzunu korumak amacıyla Suriyeli muhalefet üyelerine yöneldi.

Rusya öte yandan çelişkili davranmaya da devam ediyor. Moskova son olarak Suriye’nin stratejik Tartus limanına beş savaş gemisi yolladı. Rus İnterfaks haber ajansı, gemilerin St. Petersburg’da üslenen Baltık Filosu’ndan olduğunu bildirdi.

Beyaz Saray, gemilerin gönderilmesinden haberdar olduğunu, bir kaygı unsuru görmediğini bildirdi.

Öte yandan hafta başında Suriye, İran ve Irak liderleriyle görüşen özel temsilci Kofi Annan, BM Güvenlik Konseyine temasları hakkında bilgi verdi.
Annan Güvenlik Konseyinin Suriye kriziyle ilgili atacağı yeni adımları yakında kararlaştıracağını açıkladı.

Suriye devlet başkanıyla geçici hükümet konusunu ele aldıklarını belirten Annan, Esad'ın muhalefetle görüşmelerde Şam'ı temsil edecek kişinin adını verdiğini de söyledi.
XS
SM
MD
LG