Erişilebilirlik

Rusya Esad Rejimi'nden Muhalefetle Görüşmesini İstiyor


Rusya, Suriye hükümetini, daha önce söz verdiği gibi, muhalefetle görüşme masasına oturması konusunda uyardı.

Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, hafta başında yaptıkları görüşmelerde üst düzey Suriyeli yetkililere her türlü olasılığı düşündükleri mesajını vermek üzere uyarıda bulunduklarını söyledi.

Rusya uzun bir dönem Suriye lideri Beşar Esad’a destek verdi, ancak son haftalarda, Şam rejimine verdiği desteğin azaldığı görülmeye başlandı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Moskova’da RIA Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada Kremlin yönetiminin Suriye Ulusal Konseyi’ne görüşme çağrısı yaptığını söyledi. Konsey, Suriye’nin Dostları Grubu tarafından ülkenin meşru temsilcisi olarak tanınmıştı. Amerika da bu grubu tanıdığını açıklamıştı.

Bogdanov, Ocak ayında, Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns ve BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi ile görüşmeyi umduğunu söyledi.

Yarın Rusya’ya gidecek olan Brahimi, genel seçimler yapılıncaya kadar geçici bir hükümet kurulmasını önermişti. Ancak bu hükümette Esad’ın yer alıp-almayacağı konusuna açıklık getirmemişti.

Rusya, Esad’ın görevden ayrılmasına hala karşı çıkıyor ve bunu Şam hükümeti ile muhalifler arasında yapılacak görüşmelerin ön koşulu olarak sayıyor.

Bu arada muhalif gruplar çatışmaların bugün de devam ettiğini bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlem grubu, Şam yakınlarında askeri uçakların bombardımanında bir kişinin öldüğünü, onlarcasının da yaralandığını bildirdi. Muhalifler, çatışmaların Şam ve civarıyla, Ürdün sınırı yakınlarında da devam ettiğini bildirdi.
XS
SM
MD
LG