Erişilebilirlik

Rusya’dan Yaptırımlara İlk Misilleme


Rusya, Avrupa Birliği ve Amerika’nın yeni yaptırımlarını açıklamasından bir gün sonra Polonya’dan taze meyve-sebze ithalatını durdurdu.

Amerika ve AB, Rusya’yı Ukrayna krizini kışkırtmakla suçluyor. Rusya ayrıca, Ukrayna’daki Moskova yanlısı ayrılıkçılara uzun menzilli hava savunma füzeleri vererek geçen hafta 200’e yakın kişinin hayatını kaybettiği Malezya yolcu uçağının düşmesine neden olmakla suçlanıyor.

Moskova, misilleme olduğu tahmin edilen bu ithalat yasağını 28 üyeli Avrupa Birliği’nin tamamına genişletme tehdidinde bulundu.

Moskova’nın ithalat yasağına hedef olan Polonya da Rusya’ya yaptırımların arttırılması çağrısında bulunuyordu.

Önceki gün AB ve Amerika’nın açıkladığı yeni yaptırımlar Rusya’nın enerji, savunma ve maliye sektörlerini hedef alıyor. Yaptırım kararını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı, atılan adımları “yıkıcı ve öngörüsüz” diye niteledi. Washington’u “gösterişçi ve yargıcı” davranmakla suçlayan bakanlık, yaptırım kararlarının Amerika-Rusya ilişkilerini daha da kötüleştireceği uyarısında bulundu.

Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı son yaptırımlar, Soğuk Savaş’tan bu yana atılan en sert adımlar oldu. Yaptırımların Rus ekonomisini zayıflatmayı amaçladığı ve şimdiden geriletmeye başladığı bildiriliyor. Amerikalı yetkililer, son yaptırımlardan Rusya’nın bankacılık sektörünün yüzde 30’unun etkilenebileceğini belirtiyor. Ayrıca Rus şirketlerini hedef alan ihracat ve ticaret yasakları da bulunuyor.

Yaptırımlar ayrıca sekiz Rus yetkiliyi hedef alıyor. Avrupa Birliği bu kişilerden üçünün Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e yakın kişiler olduğunu açıkladı. Listedeki kişilerin isimleri, bu hafta sonuna doğru açıklanacak ve yaptırımlar derhal yürürlüğe girecek.

Öte yandan Malezya uçağının düştüğü alana girmeye çalışan uluslararası denetçiler, dün ayrılıkçı milisler tarafından geri çevrildi. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’ne bağlı denetçiler, enkaz alanında incelemeler yapacak ve diğer kayıp yolcuların cesetlerini arayacaktı.

Ukraynalı yetkililer, Rusya yanlısı ayrılıkçıların Batılı denetçileri uzak tutmak amacıyla enkaz alanını mayınladığını iddia ediyor.

XS
SM
MD
LG