Erişilebilirlik

Rusya'dan Suriye Muhalefetine Destek Vaadi


Sergey Lavrov

Rusya, Suriye’de seçimlere destek verdiğini ve Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) “hava desteği de dahil” yardıma hazır olduğunu bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Suriye’nin parlamento ve devlet başkanlığı seçimlerine hazırlanmasını istediklerinin altını çizerek, süreci ilerletme konusunda hükümetinin “sağlam adımlar atacağı” vaadinde bulundu.

Rusya devlet televizyonunun birinci kanalına demeç veren Lavrov, Kremlin’in Esat rejimi üzerindeki nüfuzunu “siyasi bir çözüme dönüştürme” konusunda çabalarını yoğunlaştırdığını söyledi.

Sergey Lavrov, “Dış güçler Suriyeliler için hiçbir karar alamaz, bizim yapmamız gereken onları, tüm dini, etnik ve siyasi grupların çıkarlarının korunma altın alınacağı bir plan oluşturmaya zorlamak. Suriyeliler parlamento ve devlet başkanlığı seçimlerine hazırlanmalı” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Amerika’nın Suriye politikalarını eleştirirken, ülkede faaliyet gösteren Rus uçaklarının IŞİD’le mücadele adına tüm Esat karşıtı muhalifleri rastgele hedef aldığı yönünde Batı ülkelerince yapılan suçlamaları reddetti.

Lavrov, Rus hava kuvvetlerinin özellikle Özgür Suriye Ordusu’nun aralarında bulunduğu “yurtsever Suriyeli muhaliflere” destek vermeye hazır olduğunu bildirdi, ama Moskova’nın ÖSO savaşçılarıyla temasta olmadığını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı, Amerika ve müttefiklerinin Suriye muhalefetinin yerini kendilerine bildirmediğini, IŞİD karşıtı koalisyon çabalarını da Rusya’yla koordine etmediğini söyledi.

Lavrov'un açıklamasına yanıt veren Özgür Suriye Ordusu, Rusya'nın kendilerine yardım etmeden önce bombardımana son vermesi gerektiğini bildirdi.

Rejim muhalifleri, Devlet Başkanı Beşar Esat'ın iktidarını güçlendireceği gerekçesiyle Rusya'nın önerisini reddetti.

Lavrov bugün Ürdün’de bulunan Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’yle telefon görüşmesi yaptı ve Suriye hükümetiyle muhalefet üyelerini bir araya getirmenin yollarını görüştü. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki bakanın “Suriye’deki siyasi süreci ilerletmek amacıyla bölgedeki diğer ülkelerin de potansiyellerini kullanma yollarının görüşüldüğü” bildirildi.

John Kerry bugün Ürdün’den Suudi Arabistan’a geçecek. Kerry’nin ziyaretinin öncelikli gündemi, İsrail ve Filistinliler arasındaki çatışmalara son vermek.

Kerry ve Lavrov dün Viyana’da bir araya gelmişti.

XS
SM
MD
LG