Erişilebilirlik

Rusya’dan Amerikalı Gazeteciye Sınırdışı


David Satter
Rusya, yıllardır Moskova’da yaşayan ve çalışan bir Amerikalı gazetecinin ülkeye girişini yasakladı.

Amerika’nın Sesi’nin kardeş haber kuruluşu olan Hür Avrupa Radyosu’nun muhabiri David Satter, geçen Aralık’ta Rusya’ya yaptığı vize başvurusunun kabul edildiğini söyledi. Ancak Satter, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Rusya büyükelçiliğinden vizesini almaya gittiğinde, ‘yetkili makamların kendisi hakkında, Rusya’da istenmediği yönünde karar aldığı ve girişine izin verilmeyeceği’ yönünde bildirim aldığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da David Satter’ın ülkeye girişinin beş yıl boyunca yasaklandığını bildirdi. Bakanlık, Satter’ın Rusya’ya en son 21 Kasım’da giriş yaptığını ama kendisinden istenen çok girişli vize başvurusunu 26 Kasım’da yaptığını belirtti, bundan dolayı da Amerikalı gazetecinin ülkede bulunduğu beş günlük sürenin “yasadışı” olduğunu açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’da bir mahkemenin 29 Kasım’da David Satter’ın sınırdışı edilmesine karar verdiğini de kaydetti.

Hür Avrupa muhabiri David Satter yazılarında genelde Rus hükümetindeki otoriter yönelimler ve yolsuzluktan söz ediyor. Amerika’nın Sesi’nin Rusça Bölümü’nün sorularını Londra’dan yanıtlayan Satter, kendisine yönelik yasağın siyasi olduğunu ve bu yaşananların Rus devletinin özgüven kaybına uğradığının kanıtı olduğunu savundu. Satter, Moskova’nın gerçekleri gören gazetecilerin ülkede çalışmasını istemediğini söyledi.

Hür Avrupa/Özgürlük Radyosu Başkanı Kevin Klose da yaptığı açıklamada, Moskova’daki Amerikan Büyükelçiliği’nin 13 Ocak’ta durumdan bilgilendirildiğini ve resmi bir protesto notası yayınladığını bildirdi.

David Satter, 1970’li yılların sonu ve 1980’lerin başında İngiliz Financial Times gazetesinin Moskova muhabiriydi ve 2003’te, devletin suça bulaşmasını işlediği “Şafakta Doğan Karanlık” adlı kitabı yazmıştı. Satter kitapta, Rusya’da KGB’nin yerine kurulan Federal Güvenlik Servisi adlı iç güvenlik biriminin, 1999’da Moskova ve bazı Rus kentlerinde apartman binalarına konan ve yüzlerce kişinin öldüğü olayların arkasında olduğunu yazmıştı.

Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in de dahil olduğu Rus yetkililerin, ‘Çeçen teröristler’ tarafından işlendiğini iddia ettiği bu olaylar, Rusya’nın o dönem Çeçenistan’a ikinci kanlı müdahalesi için zemin hazırlamıştı. Rusya’nın ağır silahlarla giriştiği bombardıman sonucu Grozni harabeye döndü. Müdahalede çoğu sivil 55 bin ila 75 bin kişinin öldüğü sanılıyor.
XS
SM
MD
LG