Erişilebilirlik

Rusya’dan ABD’ye Suçlama


Halep'te aktivistler, yardımları ulaşamaması nedeniyle BM'yi protesto ediyor

Suriye’de 12 Eylül’de başlayan kırılgan ateşkes, 48 saat daha uzatıldı. Ancak Rusya, ABD’yi, muhalif grupları dizginleyememekle suçladı. Muhalif komutanlar ise, Esat rejiminin BM yardımlarının Halep’e ulaşmasını engellemesi nedeniyle, ateşkesin bir anlamı kalmadığını savunuyor.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “ABD’li diplomatlar isyancı grupları dizginlemekteki isteksizliğini gizlemek için, bir ‘sözel perdenin’ arkasına saklanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Muhaliflerin, ABD ve Rusya’nın hala bazı noktalarını açıklamadığı ateşkes anlaşmasına tepkisi de artıyor.

Özgür Suriye Ordusu’nun Halep merkezli Festakim Kema Umirt adlı kolunun siyasi sözcüsü Zekeriya Melahefçi, anlaşmanın Ruslar tarafından yazıldığı görüşünde. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Melahefçi, “Özgür Suriye Ordusu ve diğer muhalif grupların ateşkesi gözetmesinin tek sebebi, Halep’te umutsuzca gıda ve ilaca ihtiyacı olanlara yardımın ulaşmasıdır,” dedi.

“Yardım olmadan ateşkesin anlamı yok”

Ancak muhalif sözcüye göre, insani yardım olmadan ateşkes hiçbir şeye hizmet etmeyip, sadece Esat’ı güçlendirmeye yarayacak.

Muhalifler, kazanmak için çok uğraştıkları, uğruna çok kayıp verdikleri topraklardan vazgeçmeye istekli değil zira Esat rejiminin fırsatçı davranmasından endişeliler.

ABD’nin bu ateşkese destek vermesinin öncelikli sebebi, Halep’te sıkışıp kalan 250 bin Suriyeli’ye ve kuşatma altındaki diğer bölgelere insani yardımının ulaştırılması. Birleşmiş Milletler ve diğer yardım kuruluşları, Suriye’deki altı milyon insana, yadım sağlamak için hazır.

NPR’a konuşan Dışişleri Bakanı John Kerry, “Alternatif ne? 450 bin kişi öldürüldü. Kaç bin daha kişi ölecek? Halep tamamen istila mı edilsin? Ruslar ve Esat rastgele bombalamayı sürdürürken biz bir şey yapmayacak mıyız? diye konuştu.

Ancak ateşkesin dördüncü gününde Esat rejimi, BM yardım TIR’larının Türkiye’den Suriye’nin kuzeyine girişine izin vermiş değil. Gıda ve ilaç yüklü 20’den fazla TIR, Şam’dan onay alana kadar sınırda bekletiliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG