Erişilebilirlik

Rusya'dan ABD'ye Libya'da Ateşkese Katkıda Bulunma Çağrısı


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Rusya’dan Amerika’ya Libya’da ateşkese katkıda bulunma çağrısı geldi. Rus RIA haber ajansının haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, konuyla ilgili bir değerlendirme yaptı.

Lavrov, Moskova’nın Libya’da ateşkes sağlanması için Amerikan yönetiminin etkisini kullanmasını memnuniyetle karşılayacağını söyledi.

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti ve muhalif General Halife Hafter kuvvetleri arasındaki çatışmalar 2014 yılından bu yana devam ediyor. Türkiye, Libya’da uluslararası kamuoyu tarafından tanınan hükümete destek veren ülkeler arasında.

Hafter ise aralarında Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın bulunduğu ülkelerin desteğine sahip. Libya’da ateşkesin sağlanması konusunda Türkiye ve Rusya arasında da temaslar devam ediyor.

Son olarak Rusya Dışişleri ve Savunma bakanlarının İstanbul’a geçtiğimiz Pazar günü bir ziyarette bulunacakları açıklanmış ancak bu ziyaret, son dakikada iptal edilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ziyaretin iptal edilme kararının gerekçesinin, henüz teknik düzeydeki görüşmelerin devam etmesi olduğunu, Libya konusunda Rusya ve Türkiye arasında bir kriz olmadığını söylemişti.

XS
SM
MD
LG