Erişilebilirlik

Rusya'da Putin Karşıtı Protestolar


Rusya’da Putin muhalifi Alexei Navalny’yi destekleyenler, pek çok kentte protesto düzenlediler.

Navalny, izinsiz gösteri yapmaktan dolayı verilen 20 günlük hapis cezası nedeniyle şu an tutuklu bulunuyor.

Moskovo’da yapılan protesto, daha öncekilere göre daha az katılımlıydı ve olaysız bir şekilde sona erdi.

Ancak, St. Petersburg’daki protesto, göstericilerin yoğun katılımına sahne oldu ve polis ve göstericilere müdahale etti.

Moskova’nın Pushkinskaya Meydanı’nda toplanan göstericiler, ‘Rusya özgür olacak’, ‘Navalny’nin seçime katılmasına izin verin’ pankartları taşıdılar. Polis göstericilere dağılma çağrısı yapsa da müdahalede bulunmadı.

Daha sonra Kremlin’e doğru yürüyen protestocular ‘Putin, çık git’ ve ‘Putinsiz bir gelecek’ sloganları attı.

St. Petersburg’da ise bine yakın gösterici Marsovo Pole Parkı’nda biraraya geldi ve kent içinde Putin karşıtı sloganlar atarak yürümeye başladı.

Polis ilk başlarda müdahalede bulunmasa da, daha sonra gösteriyi dağıtmaya çalıştı ve polis barikatlarını geçmeye çalışan en az 10 kişiyi gözaltına aldı.

Rus polisi, daha önceki Navalny protestolarında bine yakın göstericiyi gözaltına almıştı. Ancak polis Moskova’da protestoculara müdahale etmedi, St. Petersburg’da da protestocular polis bariyerlerini geçmeye çalıştıktan sonra protestocuları gözaltına almaya başladı.

Navalny’nin seçim ofisi, 80’den fazla kentte destekçilere protesto yapmaları çağrısında bulunmuştu. Gösterilerin çoğu yetkililer tarafından onay verilmemiş olsa da, ülke çapında polisler gösterilere müdahale etmekten kaçındı ancak ülke çapında 100’e yakın protestocu gözaltına alındı.

Alexie Navalny, 2018 seçimlerinde devlet başkanlığı için yarışmak istediğini açıkladı. Ancak adli sicilinde bulunan suç, Navalny’i yarışa katılmaktan alıkoyuyor. Navalny sicilindeki suçun siyasi amaçla kaydedildiğini savunuyor.

41 yaşındaki Navalny, yolsuzluk karşıtı ve geçtiğimiz yıl Putin karşıtı protestoların düzenleyicisiydi.

Putin 2018 seçimleri için adaylığını daha açıklamamış olsa da, yeniden aday olması bekleniyor. Putin’in halk arasında desteklenme oranı yüzde 80’in üzerinde.

Navalny, Putin’e olan destek oranının bu kadar yüksek oluşunu, Putin karşısında güçlü siyasi bir muhalefetin olmayışına bağlıyor ve destekçilerini oy vermeleri için seçmen kaydı yaptırmaya çağırıyor.

Navalny destekçi tabanını, resmi kurumlardaki yolsuzlukları ortaya çıkardığı videolar ve YouTube üzerinden yaptığı canlı yayınlarda genişletmeye çalışıyor. Başbakan Dmitry Medvedev’in servetini nasıl kazandığını konu alan belgeseli, yayınlandığı Mart ayından bu yana 25 milyon kez izlendi.

Cumartesi günkü protestoların, yolsuzluk karşıtlığı yerine Navalny’nin devlet başkanlığı yarışına odaklanması dikkat çekti. Bazılarına göre, Moskova’daki protestoya katılımın düşük olmasının nedeni de bu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG