Erişilebilirlik

Rusya'da COVID-19 Yüzünden Rekor Can Kaybı


Rusya’da Pazartesi günü, Corona virüsü salgınının başından bu yana bir günde en fazla can kaybı kayda geçti. Ülkede son 24 saatte 895 kişi COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Dün ülke genelinde 25 bin 110 kişide de Corona virüsü tespit edildi. Hem vaka sayılarının yüksek seyretmesi hem de ölüm sayılarının rekor düzeylere ulaşması nedeniyle Rusya’da yeniden kısıtlamaların gündeme gelebileceği belirtiliyor. Yetkililer, halka aşı yaptırmaları çağrılarını da sürdürüyor. Corona virüsü salgınına karşı kendi üretimi olan Sputnik-V aşısını uygulayan Rusya ayrıca salgına karşı aşı geliştirdiğini duyuran ilk ülke olmuştu.

Rusya’da salgının başından bu yana COVID-19 nedeniyle resmi verilere göre 211 bin 696 kişi hayatını kaybetti. Ülke genelinde bugüne kadar 7 milyon 637 bin 427 vaka tespit edildi.

Rusya, dünyada en çok vaka görülen ülkeler sıralamasında Türkiye’nin hemen önünde 5. sırada yer alıyor. Salgın nedeniyle en fazla can kaybı olan ülkeler sıralamasında da Rusya yine 5. sırada bulunuyor. Her iki sıralamada da listenin başında ABD bulunuyor. ABD’de bugüne kadae 44 milyondan fazla vaka tespit edilirken 720 binden fazla kişi de hayatını kaybetti.

Dünya genelinde görülen toplam vaka sayısı da 236 milyonu aştı. Bugüne kadar salgın nedeniyle resmi verilere göre 4 milyon 900 bine yakın kişi de hayatını kaybetti. Ancak uzmanlar gerçek rakamların bunun çok daha üzerinde olabileceğine dikkat çekiyor.

XS
SM
MD
LG