Erişilebilirlik

Rusya Büyükelçiliği Önünde Protestolar Yerine Karanfiller 


Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesinin ardından son günlerde Halep ile ilgili protestoların yapıldığı elçilik binası önünde bugün kırmızı karanfiller vardı.

Rus Büyükelçi Karlov, dün akşam Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde Rusya ile ilgili bir fotoğraf sergisinin açılışında uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirmişti. Saldırgan polis memuru M. Mert Altıntaş ise olay yerinde özel harekat polislerince öldürülmüştü.

Rusya Büyükelçiliği Önünde Protestolar Yerine Karanfiller
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:40 0:00

Son dönemde Rusya'nın Halep kentinde insani yardım koridorunun açılmasını engellediği yönündeki iddialara tepkiler nedeniyle elçilik binası önünde genellikle protesto gösterileri oluyordu. Karyağdı Sokağı sakinlerine göre, bu protestolara gece saat 22 civarında gürültülü olmasına rağmen polis tarafından müdahale edilmiyordu. Görüştüğümüz ancak adını açıklamak istemediğini kaydeden sokak sakinlerinden bazıları, birkaç defa 155 Polis İmdat hattını arayarak, olağanüstü hal (OHAL) uygulaması varken bu protestolara nasıl izin verildiğini sorduklarını ancak kendilerine yanıt verilmediğini ifade etti.

Bugün ise elçilik önündeki Karyağdı Sokak trafiğe kapatılmış durumda. Elçiliğe taziyeye gelen Rus ve Türk vatandaşları ise, arama noktalarından geçerek sokağa giriş yapabiliyor. Sabah saatlerinden itibaren elçilik kapısına kırmızı karanfiller ve çelenkler bırakılıyor. Elçilik civarında ise yoğun güvenlik önlemleri alındığı görülüyor.

Görgü Tanığı Rus Büyükelçi'ye Yapılan Saldırı Anını Anlatıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Karyağdı Sokak'ın adını değiştireceklerini ve sokağa hayatını kaybeden büyükelçinin adının verileceğini açıkladı.

Soruşturmada 6 kişi gözaltında

Altıntaş'ın olayı nasıl planladığı ve kimlerden destek aldığı araştırılıyor. Başkent merkezli soruşturmayı Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve anayasal suçlardan sorumlu savcı Necip Cem İşçimen yürütüyor.

Soruşturma kapsamında dün gece önce saldırgan Mert Altıntaş’ın Aydın’ın Söke İlçesi’nde oturan babası İsrafil, annesi Hamidiye ve kız kardeşi Seher Altıntaş ile Altıntaş’ın Ankara'daki ev arkadaşı gözaltına alındı. Sonrasında Altıntaş’ın daha önce 15 Temmuz'daki darbe girişimi nedeniyle gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan dayıları Hüseyin Furuncu ve Hasan Furuncu ile yengesi Sevinç Furuncu gözaltına alındı. Böylece soruşturma kapsamında gözaltındaki kişi sayısı 6’ya yükseldi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG