Erişilebilirlik

"Rusya Avrupa Demokrasisine Zarar Vermeye Çalışıyor"


Estonya eski Devlet Başkanı Toomas Hendrik Ilves ve dış politika uzmanları, Washington’da 9 Mart günü katıldıkları Kongre oturumunda Rusya’ya sert suçlamalar yöneltti.

Oturumda Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in tek başına Amerika ve Avrupa’da demokrasiye zarar vermeye ve seçimlere müdahale ederek NATO’yu dağıtmaya çalıştığı uyarısı yapıldı.

Estonyalı lider Toomas Hendrik Ilves, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu’ndaki konuşmasında, Putin’in Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda’daki seçimleri, Avrupa Birliği ve NATO karşıtlarının kazanmasını istediğini söyledi.

Ilves, Hollandalılar’ın Rusya’nın müdahalesinden korkarak elektronik oylamadan, oy pusulası yöntemine döndüğüne dikkat çekti.

Avrupa Politika Analiz Merkezi Başkan Yardımcısı Peter Doran, Kongre üyelerine, “Rusya’nın Amerika’nın rakibi olduğundan şüpheniz olmasın” diye seslendi.

Doran, Rusya’nın Batı demokrasilerine karşı devlet destekli propaganda yürüttüğüne ve bunun demokratik ülkelerle NATO’yu tehlikeye attığına dikkat çekti.

Eski Dışişleri Bakan yardımcılarından Lincoln Bloomfield ise Rusya’nın seçimlere müdahalesi hala belirlenemese de, Amerikan demokrasisinin bir sınavdan geçtiğini vurguladı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın eski ABD temsilcisi Daniel Baer de Rusya’nın sosyal medyayı dezenformasyon kampanyaları için kullandığını, “Mesela Amerika’da geçen sene Amerika’da ilgi gören bazı sözde haber hesapları Trump destekçilerine yönelikse tanıtımlarında ‘Hıristiyan, vatansever, Amerika’yı yeniden harika yapalım’ sözlerine yer veriyor ama bu hesapları yönetenler St. Petersburg’da masa başında” sözleriyle anlattı.

ABD istihbarat kurumları Putin’in Kasım’daki başkanlık seçimlerine siber saldırılarla müdahale etmeye çalıştığı sonucuna varmıştı. Moskova’nın siber saldırıları seçimler öncesi Demokrat aday Hillary Clinton'ı da hedef almış ve kampanyasını yürüten John Podesta'nın e-postaları Wikileaks’e sızdırılmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG