Erişilebilirlik

Rusya Suriye'yi Kofi Annan ile İşbirliğine Teşvik Etti


Dara'da rejim karşıtı bir gösteride parmağından vurulan Zahir el Hariri'nin eli, tedavi için gittiği hastanede sivil polisler tarafından kesildi. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü tarafından Ürdün'e götürülen El Hariri, geçirdiği psikolojik travma nedeniyl

Moskova hükümeti Beşar Esat rejimini Kofi Annan’la işbirliğine ikna etmeye çalıştığını bildirdi

Moskova hükümeti Beşar Esat rejimini Kofi Annan’la işbirliğine ikna etmeye çalıştığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı hükümetlerden de rejim karşıtlarını Annan’a yardımcı olmaya teşvik etmelerini istedi.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği tarafından Suriye özel temsilcisi atanan Kofi Annan iç savaşa siyasi çözüm bulmaya çalışıyor.

Kofi Annan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne Suriye’deki temasları ve gözlemleri hakkında bilgi verecek. Batılı diplomatlar Annan’ın anlatacaklarının Esat rejimini kınayan bir karar çıkarma çabalarını hızlandırmasını umuyor. Rusya ve Çin, daha önce iki benzer girişimi veto etmişti.

Annan geçen hafta sonu görüştüğü Beşar Esat’a, çatışmalara son verme, sivillere insani yardım ve siyasi diyalog önerileri sunmuştu. Şam hükümetiyle temaslarının sürdüğü bildirilen Annan’ın önerilerine tatminkâr yanıt almadığı öğrenildi.

Öte yandan Ankara , “ciddi güvenlik risklerini” gerekçe göstererek Türk vatandaşlarından Suriye’yi terk etmesini istedi. Türkiye ayrıca Suriye sınırında bir tampon bölge oluşturmayı düşünüyor.

Halep'teki bu gösteride neredeyse erkek kadar kadın var:

XS
SM
MD
LG