Erişilebilirlik

Ruslar Sandık Başına Gitmeye Hazırlanıyor


Yarın yapılacak devlet başkanlığı seçimini Başbakan Vladimir Putin’in kazanması bekleniyor

Yarın yapılacak devlet başkanlığı seçimini Başbakan Vladimir Putin’in kazanması bekleniyor

Aleyhine yapılan gösterilere rağmen Putin’in beş aday arasında oyların en az yüzde 50’sini alarak seçimi ilk turda kazanması mümkün.

135 milyon nüfuslu ülkede, 109 milyon seçmen, yarın, 700 uluslararası gözlemcinin denetimi altında, 95 bin seçim sandığında oy kullanacak.

Oy verme işlemi yarın sabah ilk kez Uzakdoğu’daki Vladivostok’ta başlayacak, 21 saat ve 10 farklı zaman dilimi sonra Baltık kıyısındaki Kaliningrad’da sona erecek.

Son kamuoyu araştırmaları Putin’in %62 ile %66 arasında oy alacağını gösteriyor. Anket sonuçlarına göre, Rusların %80’i Putin devlet başkanlığına döneceğine kesin gözüyle bakıyor. Görüşleri alınan seçmenlerin 57’si ise son 4 yıldır devlet başkanı Dimitri Medvedev olmasına rağmen ülkeyi Putin’in yönettiğine inanıyor.

Diğer adaylardan Komünist Partisi Başkanı Gennadi Juganov’un yarışı 2., milliyetçi Vladimir Jirinovski’nin 3., milyarder işadamı Mikhail Prokhorov’un 4., Putin’in eski müttefiki Sergei Mironov’un ise 5. Sırada bitirmesi bekleniyor.

Hükümet geçen Aralık ayındaki parlamento seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının tekrarlanmaması için yarım milyar dolar harcayarak 95 bin seçim sandığına internet için video kamera yerleştirdi.

2000 ve 2008 yılları arasında iki dönem devlet başkanlığı yapan Putin, anayasa arka arkaya iki dönemden fazla görevde kalmasına izin vermediği için Medvedev’i koltuğuna oturtmuş kendisi de başbakan olmuştu.

Yasalar Putin’in en az bir dönem ara verdikten sonra yeniden cumhurbaşkanlığına aday olmasına izin veriyor. Dolayısıyla 59 yaşındaki Putin gelecek seçimleri kazanarak Medvedev’in yerine geçerse yer, görev süresini 4’ten 6 yıla çıkarttığı için, altışar yıldan iki dönem daha görev yaparak 2024’e kadar iktidarda kalabilecek.

Yarışı Putin’in kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

XS
SM
MD
LG