Erişilebilirlik

Ruslar Putin'den Uzaklaşıyor


Ruslar Putin'den Uzaklaşıyor

Rusya’da 12 günlük noel ve yeni yıl tatili sona erdi. Ancak tatile rağmen Başbakan Vladimir Putin’e muhalefet ve geçen ayki parlamento seçimi sonuçlarını protesto gösterileri sona ermedi.

Muhalefet lideri Vladimir Rizikov, gazetecilere Kremlin’de büyük bir kitle yürüyüşü düzenleneceğini açıkladı.

Rizikov, sık sık eylemde bulunmak yerine gerçek siyasi etki yapan büyük gösteriler düzenleme stratejisi izlediklerini söyledi.

Rizikov bu konuda yalnız değil. Yürüyüş öncesi yaklaşık 15 bin kişi Facebook yoluyla gösteriye katılacağını bildirdi. Tatil öncesi ülke çapında yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre ankete katılanların yarısı gösterilerin devam edeceği tahmininde bulunurken diğer yarısı da Rusya’da siyasi durumun kötüleşeceğini savundu. Yine ankete katılanların sadece yüzde 36’sı 4 Mart’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Vladimir Putin’e oy vereceğini söyledi. Oysa Putin 2004 yılındaki seçimde oyların yüzde 71’ini almıştı.

Moskova’daki Yeni Ekonomi Okulu’nda görevli Amerikalı siyaset bilimcisi Sam Greene, Kremlin’in, iktidar partisi ve diğer yandaş grupların aslında güçsüz olduklarını kavradıkları görüşünde.

Birleşik Rusya Partisi gibi yaratılan tüm kuruluşların sahte olduğunu vurgulayan Greene, Kremlin’in bunların gerçekte bir halk tabanına sahip olmadıklarını anladığını belirtiyor. Amerikalı siyaset bilimcisine göre, bu kuruluşların sandık başına gidip kendilerini destekleyecek seçmenleri yok.

Tatil süresince Başbakan Putin alışılmadık biçimde sessiz kaldı. Putin yeni yıl mesajında ise yönetimine karşı ortaya çıkan beklenmedik muhalefeti önemsemez görünmeye çalıştı.

Rus halkının Aralık’taki parlamento seçimleri ve Mart’taki cumhurbaşkanlığı seçimleri arasında yaşadığını belirten Putin bugünkü karışıklığı “demokrasinin bedeli” olarak tanımladı.

Rusya’yı 12 yıldır yöneten Putin, muhalefete el uzatma işini eski maliye bakanı Aleksei Kudrin’e bıraktı. Kudrin muhalefete diyalog çağrısı yaparken yeni parlamento seçimlerine gidilmesini ve seçim komisyonu başkanının görevden alınmasını istedi.

Ancak muhalefet lideri Rizikov, Kudrin’in tek başına hareket ettiğini savunuyor.

Kudrin’in girişiminin kişisel olduğunu öne süren Rizikov, kendisinin bir sorumluluğu olmadığını, bu konuda Putin’den bir yetki almadığını söylüyor.

Bir başka diyalog çağrısı 7 Ocak’taki Rus Ortodoks Noel Günü yapıldı.

Patrik Kirill, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Kremlin’i protestoculara kulak vermemesinin yarattığı tehlike konusunda uyardı.

Patrik, Rusya’yı yönetenler halkın sesine kulak vermezse bunun hükümetin gelişmelere ayak uyduramadığını gösteren çok kötü bir işaret olacağını söyledi.

Tarihe bakıldığında en son 1917’de Rus yöneticilerin gösterileri görmezden geldiğini belirten Patrik Kirill, radikallerin gösterilere sahip çıkarak ülkeyi komünizme sürüklediğini hatırlattı.

XS
SM
MD
LG