Erişilebilirlik

Ruslar Amerikalı Anne Babaya Anneye Cezayı Yeterli Bulmadı


Michael ve Nanette Craver

Rus evlatlıklarını öldürmekle suçlanan Amerikalı çifte 19 ay hapis cezası verilmesi Rusları kızdırdı

Pennsylvania mahkemesi, 45 yaşındaki Michael Craver ile 54 yaşındaki eşi Nanette’i cinayete sebep olmaktan suçlu buldu ancak tutukluluk sürelerini dikkate alarak tahliye etti.

Çiftin 2003 yılında Rusya’da evlat edindiği 7 yaşındaki Ivan Skorobogatov, 2009 yılının Ağustos ayında kaldırıldığı hastanede öldü. Otopside çocuğun beyin travmasından öldüğünün anlaşılması üzerine karı-koca hakkında cinayete sebep olmaktan dava açıldı. Otopsi raporunda çocuğun vücudunda 20’si başında olmak 80 darbe izi bulunduğu belirtiliyordu.

Üvey anne ve baba çocuğun zaten hastalıklı olduğunu ve bu durumun kendilerinden gizlendiğini öne sürerek suçlamaları reddetmişti. Michael ve eşi Nanette’e göre hastalıklı çocuk sık sık düştüğü ve başını sağa sola çarptığı için öldü.

Rus Dışişleri Bakanlığı sözcüsü cezayı hafif olduğu gerekçesiyle ağır bir dille eleştirdi ve İnterpol’den karı-koca hakkında, cinayete teşebbüs değil de cinayet suçundan uluslararası tutuklama kararı çıkarmasını isteyeceğini bildirdi.

Olay Amerika ile Rusya arasında gerginliğe yol açmış ve iki ülke benzeri trajedileri önlemek için evlat edinme kurallarında köklü değişiklik yapmıştı.

XS
SM
MD
LG