Erişilebilirlik

Rus ve Türk Heyetler Ankara’da Ateşkesi Görüşecek


Erdoğan ve Putin 5 Mart'da Moskova'da görüştü

Rusya’dan bir askeri delegasyon iki ülke arasında geçen hafta Suriye’nin kuzeybatısı için üzerinde uzlaşıya varılan ateşkesi görüşmek üzere Salı günü Ankara’ya gidecek.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “5 Mart 2020 tarihinde Moskova’da varılan mutabakat çerçevesinde Rus Askeri Heyet ile icra edilecek toplantı, 10 Mart Salı günü Ankara’da başlayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Suriye’nin kuzey batısında yaşanan çatışmalar son üç ayda neredeyse bir milyon kişinin yerlerinden olmasına neden oldu. Suriye ordusu ülkenin kuzey batısında muhaliflerin elindeki son bölge olan İdlib’i ele geçirmek için Rusya’nın hava desteğiyle Aralık ayından bu yana operasyon yürütüyor. Ancak çatışmaların Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gözlem noktalarına sıçraması ve Türkiye’nin bölgede asker kaybetmesi Moskova ve Ankara arasında da gerilimi arttırmıştı. Moskova’da 5 Mart’ta varılan mutabakatın bölgedeki tansiyonu düşürmesi umuluyor.

Türkiye’den haftasonunda yapılan açıklamada ateşkese yönelik ihlal meydana gelmediği belirtildi. Ankara’da yapılması planlanan heyetler arası görüşmede sahada yürütülecek çalışmaların teknik ayrıntılarının netleştirilmesi bekleniyor.

Anlaşma kapsamında İdlib’in içinden doğu-batı doğrultulu geçen M4 otoyolu yakınında güvenli koridor oluşturulması kararlaştırılmıştı. Taraflar bu güvenlik koridorunun parametrelerinin yedi gün içinde belirleneceğini bildirmişti. M4 karayolundaki ortak devriye faaliyetlerinin de 15 Mart’ta başlaması planlanıyor.

Güvenlik koridoru M4 otoyolunun 6 kilometre kuzeyinden başlayacak ve 4 kilometre güneyine uzanacak. Ancak güvenlik koridorunun güneyinde kalacak muhalif savaşçılarla ilgili ne yapılacağı belli değil.

Suriye’de dokuz yıldır devam eden savaşta Rusya Esat rejimini, Türkiye ise bazı muhalif grupları destekliyor. Daha önce İdlib’de çatışmaları sonlandırmak için yapılan mutabakatlar sonuçsuz kaldı.

Son olarak 17 Eylül’de Rusya’nın Soçi kentinde bir araya gelen Türk ve Rus yetkililer İdlib’de silahtan arındırılmış bölge kurulması için anlaşmaya varmış, Türkiye bölgede gözlem noktaları oluşturmuştu. Ancak İdlib’de hükümetin yürüttüğü operasyon gerilimi tırmandırmış, Rusya ve Türkiye ateşkesin ihlali konusunda birbirlerini suçlamıştı.

Suriye’de son aylarda yaşanan çatışmalar Birleşmiş Milletler’e (BM) göre dokuz yıllık savaştaki en büyük insani krize neden oldu.

Türkiye, çatışmaların şiddetlenmesinin ardından bölgeye ek askeri ekipman ve asker gönderdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazar günü yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriye’de 59 askerini kaybettiğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG