Erişilebilirlik

Zeybekci: 'Savaş Alanlarında Böyle Hatalar Olması İhtimal Dahilinde"


Rus Uçağı Türk Askerlerini Vurdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

Suriye’de, bir Rus uçağının El-Bab'da Türk askerlerinin bulunduğu binayı yanlışlıkla vurarak üç askerin yaşamını yitirmesine neden olması sonrasında hükümet adına ilk açıklama Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den geldi.

Meclis Genel Kurulu’nda 11 askerin de yaralandığı olay hakkında milletvekillerinin sorularını cevaplayan Ekonomi Bakanı, savaş alanlarında bu tür hatalar yaşanmasının ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.

Zeybekci, “Ben de hata sonucu olduğuna inandığım El Bab’da bir yanlışlıkla bombalama sonucu şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Rus Devlet Başkanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamalarda Rus uçağının askerlerimizi yanlışlıkla vurduğu resmi olarak açıklanmıştır. Resmi olarak yapılan açıklama bu. Bunu burada, siz dersiniz ki 'böyle değildir', ben derim ki 'resmi açıklama bu', sabaha kadar konuşuruz ama hepimizi üzen bir vakadır. Savaş alanlarında böyle hataların olması tabii ki zayıf da olsa ihtimal dahilindedir,” dedi.

Kılıçdaroğlu: "Askerlerin şehit edilmesi kuru bir başsağlığıyla geçiştirilemez"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise twitter hesabından yaptığı açıklamada bu saldırının kuru bir başsağlığıyla geçiştirilemeyeceğini belirtti.

CHP lideri, “İki gündür acı haberler alıyoruz. El Bab'da şehit düşen askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve tüm Türkiye'ye sabır diliyorum. Yanlış politikalar uygulayarak Ortadoğu bataklığına saplanan, her gün ayrı bir şehit haberi ile yüreği yanan bir ülke haline geldik. Askerlerimizin şehit edilmesi, Rusya tarafından kuru bir başsağlığıyla geçiştirilemeyecek kadar önemli bir hadisedir,” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) sabah saatlerinde yapılan açıklamada gelişme şu ifadelerle duyurulmuştu: “Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde, 9 Şubat 2017 tarihinde saat 08.40 sularında, Rusya Federasyonu'na ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır.”

Açıklamada Rus yetkililerin Türk tarafına olayın bir kaza olduğunu belirterek üzüntü ve taziye dileklerini ilettikleri kaydedilmiş, olayla ilgili inceleme ve çalışmaların da iki tarafça sürdürüldüğü belirtildi.

TSK açıklamasında, olayla ilgili olarak Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a üzüntülerini belirterek başsağlığı dileğinde bulunduğu da açıklanmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG