Erişilebilirlik

Rusya'yla İstanbul Toplantısı İptal Edildi


İstanbul’da yapılması beklenen Rus ve Türk bakanlar arasındaki toplantı başka bir tarihe ertelendi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iptal kararı öncesi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la telefonda görüştü.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun İstanbul’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar’la görüşmeleri bekleniyordu.

Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Sayın Bakanımızın Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sayın Sergey Lavrov’la bugün yaptıkları telefon görüşmesinde iki ülke bakan yardımcıları arasındaki temas ve görüşmelerin önümüzdeki dönemde devam etmesi kararlaştırılmıştır. Bakanlar düzeyindeki görüşmeler ise ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir” denildi.

Toplantının iptal kararının iki bakanın telefon görüşmesinde alındığı belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Libya’da savaşan tarafların ateşkes görüşmelerine başladığını açıklamıştı.

Libya’da Türkiye uluslararası toplumun tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne destek verirken, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır Halife Hafter’i destekliyor.

İki taraf arasında Libya ve Suriye başta olmak üzere çeşitli konuların görüşülmesi planlanıyordu.

Dışişleri Bakanlığı tarafından daha önce yapılan açıklamada, Lavrov ve Şoygu'nun Pazar günü Türkiye’de temaslarda bulunacakları belirtilmişti.

Dışişleri Bakanlığı tarafından ziyaretle ilgili yapılan açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanımız ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’in yaptıkları görüşmede kararlaştırıldığı üzere, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Rus askeri ve güvenlik makamlarından oluşan bir heyet 14 Haziran 2020 tarihinde ülkemizi ziyaret edecektir. Bölgesel konularda istişarelerde ve eşgüdümde bulunulması öngörülmektedir” denilmişti.

Papa'dan çağrı

Bu arada Papa Francis, Libya’daki savaşın sona ermesi çağrısında bulundu. St.Peter’s Meydanı’ndaki konuşmasında Papa, Libya’daki duruma üzüldüğünü belirtti.

Papa uluslararası toplumla Libya’da siyasi ve askeri sorumlulukları bulunanlara şiddeti sonlandırmaları için ülkeyi birleştirecek, barışa gidecek yolda çaba sarfetmeleri çağrısı yaptı.

XS
SM
MD
LG