Erişilebilirlik

'Rus Askerleri Kırım’da İki Limanı İşgal Etti'


Ukrayna İçişleri Bakanı Rus askerlerinin Kırım’daki iki önemli limanın kontrolunu ele geçirdiklerini açıkladı. Medyada yer alan bir habere göre de Ukrayna Sahil Güvenlik Karargahı Rus birliklerince kuşatma altına alındı.

İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada durumu askeri işgal olarak tanımladı. Avakov, silahlı Rus askerlerinin Sivastopol’daki Belbek Havaalanı’na ulaşımı engellediğini de söyledi. Kentte Rusya’nın bir deniz üssü bulunuyor.

Silahlı bazı gruplar da Kırım’ın başkenti Simperofol’deki uluslararası havaalanında devriye gezmeyi sürdürüyor.

Simperofol’de bulunan Amerika’nın Sesi muhabiri Elizabeth Arrott, silahlı grupların kamuflaj kıyafetleri giydiklerini ve otomatik silahlar taşıdıklarını söyledi. Arrott, havaalanında durumun sakin olduğunu, uçuşların aksama olmadan devam ettiğini bildirdi.

Associated Press Haber Ajansı da Ukrayna Sınır Muhafaza Komutanlığı açıklamasına dayandırdığı haberinde, sahil güvenlik karargahının 30 Rus askeri tarafından kuşatıldığını yazdı. Bu konuda daha fazla ayrıntı alınamadı.

Rus resmi haber ajansları ise haberleri yalanladı.

Geçici Cumhurbaşkanı Olekxandr Turhnyov, Ulusal Güvenlik Kurulu'nu olağanüstü toplantıya çağırdı. Parlamento da Rusya’ya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi çağrısında bulundu.

Dün silahlı bazı gruplar Kırım’da resmi binaları işgal etmiş, binalara Rus bayrakları dikmişti.

Dün gece geç saatlerde Amerika Başkan Yardımcısı Joseph Biden, geçici başbakan Arseniy Yatsenyuk’u telefonla aradı. Biden, yeni hükümetin kurulmasını tebrik etti ve ülkesinin Ukrayna’ya destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

Ukrayna parlamentosu, Batı yanlısı muhalefet lideri Yatsenyuk’u geçici hükümetin başbakanı olarak onayladı.

Yatsenyuk, devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’i milyarlarca doları zimmetine geçirmekle suçluyor. Yatsenyuk, 70 milyar doların son üç yıl içinde offshore hesaplara aktarıldığını söylüyor. Ukrayna’ya verilen 37 milyar dolarlık kredinin de kayıp olduğunu iddia ediyor.

Bu arada Cenevre’deki yetkililer, Yanukoviç ve oğlunun para akladığı iddialarını belirlemek üzere soruşturma başlattı.

İsviçre hükümeti ayrıca 20 Ukraynalı yetkilinin mal varlıklarını dondurduğunu açıkladı.

IMF ve AB yerinde incelemeler yapmak üzere Ukrayna’ya ayrı ayrı heyet gönderiyor. Amerika da 1 milyar dolarlık borç garantisi vermeyi planlıyor.

Rusya’nın Ukrayna sınırında geniş çaplı bir tatbikat başlatması ve bölgeye savaş uçakları göndermesi Ukrayna, AB ve Amerika’da kaygıyla karşılandı.

Kırım parlamentosu da dün, bölgesel hükümetin feshini ve Kırım’ın Ukrayna’ya bağlı kalıp kalmayacağını belirlemek üzere referandum yapılmasını kararlaştırdı. Referandum 25 Mayıs'ta yapılacak. Aynı gün Ukrayna’da cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılması planlanıyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG