Erişilebilirlik

Rum Kesimi'nden Türkiye'ye 'Zorbalık' İthamı


Yavuz sondaj gemisinin Kıbrıs'ın güneyinde sondaj çalışmaları başlatacak olması Rum Kesimi'nin tepkisine neden oldu.

Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye’nin Kıbrıs’ın güney kıyılarına sondaj gemisi göndermesiyle ilgili tepki gösterdi. Rum Kesimi’nden yapılan açıklamada bunun adanın egemenlik haklarına müdahale olduğu öne sürüldü ve “Zorbalık yöntemleri bir asır önce son bulmuştur“ denildi.

Türkiye’nin, Rum yönetiminin petrol ve doğal gaz arama hakkını İtalyan ve Fransız şirketlere verdiği bölgeye sondaj gemisi göndermesi Rum yönetiminin tepkisine neden oldu.

Rum yönetiminden yapılan ve son derece sert ifadelerin kullanıldığı açıklamada “Bu yeni provakasyon Türkiye’nin Avrupa Birliği ve uluslararası kamuoyuna bird aha yasadışı faaliyetlerine son vermesi çağrılarına karşı yaptığı bir girişimdir“ denildi.

Türkiye’nin Yavuz gemisini Akdeniz’in doğusuna göndermesine tepki olarak yapılan açıklamada Türkiye’ye Kıbrıs’ın egemenlik haklarına saygı duyması çağrısı yapılırken “Bu da Ankara’nın provakatif, agresif şekilde, geri dönüşü olmayan, süratle attığı ve uluslararası hukuktan uzaklaştığı ayrıca Doğu Akdeniz’deki istikrarı riske attığı bir başka adımdır“ ifadeleri kullanıldı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada Yavuz gemisinin yeni bir sefere çıktığını duyurmuştu.

Bakan açıklamasında “Yavuz Sondaj gemimiz yeni bir seferde...Yavuz, sondaj yapacağı Güzelyurt-1 kuyusuna doğru bayrağımızı dalgalandırarak ilerliyor. Yer altı kaynaklarımızı milletimizin hizmetine sunmak için durmayacağız. Varsa, mutlaka bulacağız“ ifadelerini kullandı.

Rum yönetiminin tepkisinin ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan da bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İlişkiler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Çağatay Erciyes, Twitter hesabından paylaştığı açıklamada Yavuz sondaj gemisinin 7 Ekim tarihi itibariyle daha önce Birleşmiş Milletler'e kayıtlı olan kıta sahanlığı içerisinde olacağını belirtti. Erciyes, hükümetin 2012 yılında Resmi Gazete'de yayınlanan bir kararla Türk Petrolleri'ne bölgede arama yapma izni verdiğini sondaj çalışmalarının bu alanlarda olacağını hatırlattı.

Öte yandan Yunan hükümet yetkilileri Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Cumartesi günü Yunanistan'a yapacağı ziyarette de konuyu gündeme getireceklerini söylediler.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden Sorumlu Bakanı Christopher Pincher da adanın doğal zenginliklerinin tüm Kıbrıs halkının çıkarına olması gerektiğini dile getirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG