Erişilebilirlik

İran'dan 'Yüzde 20 Zenginleştirilmiş Uranyum' Uyarısı


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani parlamentoya hitap etti ve Amerika'yla ikili görüşmenin mümkün olmadığını söyledi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, ülkesinin iki gün içinde yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum üretimine yeniden başlayabileceğini söyledi..

İran'ın Fars haber ajansına göre Kemalvendi, "İran isterse bir iki gün içinde yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyuma sahip olabilir" dedi.

Nükleer silah geliştirmek için gereken uranyumun en az yüzde 90 oranında zenginleşmiş olması gerekiyor. Yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum seviyesi, bu yönde önemli bir ara adım kabul ediliyor.

Ruhani: 'Tekrarlıyoruz Amerika'yla İkili Görüşme Olmayacak'

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran Meclisi'nde yaptığı konuşmada, 2015 nükleer anlaşmasından çekilen Amerika’yla şu aşamada ikili görüşme yapmanın mümkün olmadığını söyledi. Ruhani, İran’ın birkaç gün içerisinde nükleer anlaşma kurallarından bir kısmını da terk etme uyarısında bulundu.

Ruhani, Avrupa ülkeleriyle devam eden görüşmelerden bekledikleri sonuçların çıkmaması halinde Perşembe günü itibariyle İran’ın nükleer anlaşmaya ilişkin bazı yükümlülüklerini de terk edeceğini söyledi.

Ruhani yaptığı konuşmada “Belki de bir yanlış anlaşılma söz konusu. Bunu defalarca söyledik ve tekrarlıyoruz. Amerika’yla ikili görüşmeye yönelik bir kararımız yok. Prensip olarak Amerika’yla ikili görüşme yapmak istemiyoruz” dedi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Eğer Amerika tüm yaptırımları kaldırırsa o durumda geçmişte 5+1 ülkeleriyle yaptığımız gibi görüşmeler mümkün olabilir. Amerika’yla görüşmemiz konusunda birkaç teklif oldu ama hepsine olumsuz yanıt verdik” ifadelerini kullandı.

Ruhani ayrıca “Eğer Perşembe günü itibariyle yaptığımız görüşmelerden bir sonuç çıkmazsa nükleer anlaşma yükümlülüklerimizi terk etme konusunda üçüncü adımımızı açıklayacağız” dedi.

Avrupa'ya tepki gösterdi

İran Cumhurbaşkanı, Avrupa ülkelerinin tavrından da memnun olmadığını dile getirdi. Ruhani, “Maalesef Amerika’nın ihaneti ve Avrupalılar'ın yapabilecekken taahhütleri konusunda bir şey yapmamaları söz konusu. Biz diğer ülkelerden petrolümüzü satın almaya devam etmelerini istiyoruz” dedi.

İran Cumhurbaşkanı, taahhütlerinin bir kısmını daha yerine getirmeyi bırakacakları üçüncü adım olarak nitelediği safhadan sonra da görüşmelere devam edebileceklerini belirtti.

XS
SM
MD
LG