Erişilebilirlik

Ruhani İran İçin Yeni Dönem Sözü Verdi


Yeni İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani seçim zaferinden sonra düzenlediği ilk basın toplantısında
İran’ın yeni Cumhurbaşkanı ılımlı bir yol izleyeceği sözü verirken seçim zaferinin İran halkı için yeni bir dönem başlatacağını açıkladı.

Ilımlı din adamı Hasan Ruhani televizyondan yayınlanan basın toplantısında “aşırılık değil ılımlılık ve adalet yolu izleyeceğini” söyledi. Ruhani İran’ın bozulan ekonomisini düzeltmeye yardımcı olmak için dünya ülkeleri ile karşılıklı yapıcı ilişkileri yeniden kurma sözü de verdi.

Yeni İran cumhurbaşkanının başa çıkması gereken en büyük sorunlardan biri, uluslararası yaptırımlardan etkilenen ülke ekonomisi. İran yüksek oranda işsizlik ve enflasyonla mücadele ediyor.
Ruhani’nin beklenmeyen seçim zaferi bir çok uzman tarafından sertlik yanlısı muhafazakar adayların İran halkı tarafından reddedilmesi olarak yorumlanıyor.

Ruhani İngilizce Twitter İran’ın nükleer programıyla ilgili anlaşmazlığı aşma yolunun saydamlık ve karşılıklı saygıdan geçtiğini belirtirken “ Nükleer programımızın uluslararası kurallara uygun olduğunu göstermek yeni adımlar atabiliriz” dedi.

İran’ın eski nükleer baş görüşmecisi ve reformcuların favori adayı olan Ruhani, sayılan 37 milyon oyun 19 milyona yakınını aldı. Ruhani’nin kazandığı oylar hafifçe yüzde 50’nin üzerinde olduğu için ikinci tur seçim yapmaya gerek kalmadı.

Ruhani, iki dönemdir cumhurbaşkanı olan Mahmud Ahmedinejat’ın yerine geçecek.
Hasan Ruhani’nin, kendisiyle birlikte yarışan altı aday arasında en liberali olduğu görüşü hakim. Ancak tüm adayların İran’ın dini liderliği tarafından belirlenmiş olması, ne kadar liberal olurlarsa olsunlar, bu kişilerin muhafazakar yapının dışında hareket edemeyeceğini gösteriyor.
XS
SM
MD
LG