Erişilebilirlik

Ruhani İkinci Dönem İçin Aday Oldu


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine ikinci kez katılmak için başvuruda bulundu.

Ruhani, 2013 yılında ülkesinin diplomatik yalnızlığına son vermek ve daha özgür bir toplum yaratmak amacıyla aday almış ve büyük bir oy farkıyla zafer kazanmıştı.

19 Mayıs seçimleri için beş gün devam edecek aday olma süreci salı günü başlamıştı. Anayasayı Koruma Konseyi, başvuranlar arasında kimlerin aday olabileceğine karar verecek.

860’dan fazla kişi aday olmak için başvurdu.

Bazı eski bakanlar ile eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejat da aday olmak için başvurdu.

Aylarca süren görüşmelere rağmen sertlik yanlıları tek bir aday üzerinde anlaşma sağlayamadı ve dini lider Ayatullah Ali Hamaney de sertlik yanlılarına böyle bir telkinde bulunmuşa benzemiyor.

Hamaney ülkede bütün konularda son sözü söyleme yetkisine sahip. Ülkede etkili din adamı İbrahim Raisi’nin sertlik yanlılarının adayı olması bekleniyor.

Hamaney’in müttefiki olmasına rağmen Raisi henüz adaylık başvurusunda bulunmadı. Aralarında parlamento başkanı Ali Laricani’nin de bulunduğu öne çıkan muhafazakarlar Ruhani’ye destek vereceklerini açıkladılar.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG