Erişilebilirlik

Ruhani: ‘ABD’nin Ambargosu Terörist Bir Eylem’


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran – Türkiye 5. Stratejik İlişkiler Konseyi dolayısıyla ortak basın açıklaması yaptı. Ruhani ve Erdoğan’ın baş başa ve heyetler arası görüşmeleri oldukça uzun sürdü ve saat 13.00 olması planlanan açıklama saat 15.00’e sarktı.

Basın açıklamasında liderler basından soru almadı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, basın açıklamasında Amerika’yı sert sözlerle hedef aldı.

Ruhani, “ABD’nin uyguladığı tek taraflı, zalimce ambargoların karşısındaki kesin ve açık tutumları için Türkiye’ye teşekkür ediyorum. Amerika’nın İran aleyhine ambargosu terörist bir eylemdir çünkü diğer şirketleri ve ülkeleri korkutuyor. Birleşmiş Milletler’in 2231 kararını yerine getirmesini engelleyerek ülkeleri serbest ticaret yapmaları konusunda korkutuyor. Bu, uluslararası kurallara aykırıdır. Dünyada birkaç ülke Amerika’nın düşüncesine katılmıştır. Zorbalık dönemi dünyada bitmiştir. Bölge halkları ortak çıkarları doğrultusunda kararlar alıyor. Bugünkü toplantımız da bu doğrultudaydı” ifadelerini kullandı.

Ruhani ve Erdoğan Ankara'da Biraraya Geldi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

Türkiye ve İran’ın toplantıda iki ülke arasındaki ticareti geliştirmeye odaklandığına işaret eden Ruhani, şirketlerce aktarılan problemleri çözme konusunda her iki taraf olarak bu şirketlere yardımcı olma kararı aldıklarını da söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, “Amerika’nın yaptırım kararını desteklemediğimizi bir kez daha vurgulamak isterim. Bu yaptırımların ilişkilerimizi olumsuz etkilememesi için her türlü tedbiri almaya hazırız. Komşuluk hukuku zor zamanlarda birbirimize karşı destek olmamızı gerektiriyor. Biz de İran’a yönelik baskıların yoğunlaştığı bu dönemde kardeş İran halkı yanında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Suriye’den söz ettiler ABD’nin asker çekmesini yorumlamadılar

Ruhani, toplantıda Türk tarafıyla bölge konularıyla ilgili güzel bir diyalog kurduklarını da belirterek, “Astana Süreci’nde Rusya ile birlikte üç ülke olarak yakın işbirliğine sahibiz. Gelecek üçlü toplantı Rusya’da olacak. Suriye’nin toprak bütünlüğüne herkes saygılı olmalı. Bu konuda Türkiye ile aynı fikirdeyiz” diye konuştu.

'Yaptırımlar Karşısında İran'ın Yanında Durmaya Devam Edeceğiz'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00

Erdoğan, “Sınır güvenliği konusunda İran’la işbirliğimizi arttırarak sürdürmek konusunda ortak irademiz mevcuttur. Türkiye ve İran’ın birlikte atabileceği çok adımlar vardır. Son dönemde ilgili güvenlik kurumlarımız arasında temasların artmasından da memnunuz. Ortak hedefleri bertaraf etmek noktasında irademiz tamdır. Bölgesel konularda İran ile işbirliğimiz ve istişarelerimizde müspet sonuçlar alıyoruz. Bunun sonuçlarını Rusya Federasyonu’nun katılımıyla Astana sürecinde de görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ruhani ve Erdoğan’ın, Amerika’nın Suriye’den askerlerini çekme kararı konusunda yorumda bulunmamasıysa dikkat çekti.

İran – Türkiye ikili ticaretinde hedef 30 milyar Dolar

Erdoğan, bir önceki konsey toplantısını 4 Ekim 2017’de İran’da yaptıklarını anımsatarak, “İkili ticaret hacmimiz 2017’de 11 milyar Dolar, 2018 Ekim itibariyle ne yazık ki 8 milyar Dolar düzeyinde olmuştur. 30 milyar hedefine ulaşmak için çok daha fazla çalışmamız gerektiğine inanıyorum” görüşünü de dile getirdi.

Ruhani ise, Türkiye ile bankacılık, ticaret, sanayi, gümrük ve enerji alanındaki işbirliğini arttırmak istediklerini belirterek 6. konsey toplantısını ise Tahran’da yapmak istediklerini söyledi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG