Erişilebilirlik

Ruble Düşmeye Devam Ediyor


Moskova'da bir döviz kuru levhasının önünden geçen halk

Rusya Merkez Bankası'nın para biriminin hızla düşen değerini koruma amacıyla faizleri yüzde 10,5'dan yüzde17'ye çıkartmasına rağmen ruble dolar ve Euro karşısında yine değer kaybetti

Rus Merkez Bankası’nın para biriminin hızla düşen değerini koruma amacıyla faizleri 16 yılın en yüksek düzeyine çıkartmasına rağmen ruble değer kaybetmeye devam ediyor.

Moskova borsasında, 1 dolar 80 ruble,1 Euro ise 100 ruble üzerinden işlem gördü. Batı para birimleri karşısında rublenin bu yıl yaklaşık yüzde 60 değer kaybettiği bildiriliyor.

Düşen petrol fiyatları ile rublenin ilişkisini gösteren tablo
Düşen petrol fiyatları ile rublenin ilişkisini gösteren tablo

Ruble, Rus Merkez Bankası’nın faizleri yüzde 10.5 den 17’ye çıkartmasına ragmen değer kaybetti. Merkez bankası, faizleri yükselterek yatırımcıların ellerindeki rubleyi satmasına engel olmayı amaçlıyor. Bazı ekonomi uzmanları Rusya’nın yakında yatırım parasının ülke dışına çıkışını kontrol altına alacağı tahmininde bulunuyor.

Daha geçen hafta Rusya düşüşü önlemek için faizleri yüzde bir oranında yükseltmiş ancak başaramamıştı.

Kremlin Rus vatandaşlarına değer kaybının geçici olduğu ve rublenin tekrar değer kazanacağı güvencesi vermeye çalışıyor.

Ancak rublenin değer kaybının kısa bir zamanda biteceği öngörülmüyor. Bu arada Rus Merkez bankası enflasyonun 2015’in ilk üç ayında yüzde 11.5’e kadar çıkabileceğini açıkladı. Merkez Bankası bununla birlikte Rus ekonomisinin gelecek yıl küçüleceğini de bildirdi.

Rublenin değer kaybı, Rus ekonomisinin bel kemiğini oluşturan petrolün fiyatının son zamanlarda düşmesine ve Batı’nın Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımlara bağlanıyor.

Dünya piyasalarında petrolün varil başına fiyatı hem Kuzey Denizi hem de Batı Teksas’da Salı günü 60 doların altına indi.

Dünya Bankası geçen hafta, petrol fiyatlarının 78 doların altında seyretmesi halinde Rus ekonomisinin 0.7 küçüleceğini tahmin etmişti.

Ancak petrol fiyatlarının daha da düşük seviyede seyretmesiyle, Rus ekonomisinin daha da küçülmesi bekleniyor. Uzmanlara görepetrol fiyatları 60 dolar seviyesinde kalırsa Rus ekonomisi gelecek yıl yüzde 4.8 küçülebilir.


XS
SM
MD
LG