Erişilebilirlik

‘Rus Askerleri IŞİD’e Karşı Kürtlerle Birlikte Savaştı’


Rus ordusu, özel güçlerinin Suriye’nin doğusunda IŞİD’e karşı Kürtler’in öncülüğündeki güçlerle birlikte savaştığını açıkladı.

Associated Press ajansının haberine göre, Rus komutan Sergei Rudskoi, güçlerin Fırat Nehri’nin doğusunu IŞİD’den temizlediğini ve Suriye’nin Irak sınırında kontrolü yeniden tesis ettiğini duyurdu.

Habere göre, Rus komutanın açıklaması, Rus kara birliklerinin doğu Suriye’de Kürtler’le birlikte savaştığının ilk resmi teyidini oluşturdu.

Rudskoi, Rus askeri yetkililerin operasyonu planladığını, Kürt ve yerel aşiretlerle birlikte oluşturulan ortak karargahtan operasyonun koordinasyonuna katkı sağladığını kaydetti.

Rus komutan, Rus savaş uçaklarının operasyona destek için “eşi görülmemiz” bir süratte faaliyet gösterdiğini ve IŞİD’e karşı günde 100’ün üzerinde sefer düzenlediğini söyledi.

Bu arada BM’nin Suriye’de insani yardımlar konusundaki üst düzey bir yetkilisi, Şam yakınlarında hükümetin kuşatması altında bölgelerde tahliyelerini beklerken 12 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Jan Egeland, bu kişilerin doğu Guta mahallelerinden tahliye için 6 ay önce BM tarafından oluşturulan bekleme listesinde yer aldıklarını söyledi.

Cenevre’de gazetecilere konuşan Egeland, hükümetin şu anda 494’e ulaşan BM listesindekilerin tahliyesi onaylamayı reddettiğini belirtirken, bu kişilerin ciddi sağlık sorunları yaşadığını kaydetti.

XS
SM
MD
LG