Erişilebilirlik

Rosenstein'ın Geleceği Tartışılıyor


Haftanın ilk gününde, Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein’ın geçen hafta New York Times gazetesinde hakkında çıkan haberin ardından istifasını sunduğu haberi kamuoyuna yansıdı.

Rosenstein’ın sözlü olarak Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly’e istifasını sunduğu kaydedildi.

Ancak daha sonra Wall Street Journal gazetesi ise Rosenstein’ın istifasını sunmadığını belirtti.

NBC’nin haberine göre de Rosenstein istifa etmeyeceğini ve Beyaz Saray’ın kendisini kovması gerekeceğini kaydetti.

Bütün bu çelişkili haberler ışığında Rosenstein gün içinde Beyaz Saray'da Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly'le görüştü.

Görüşmenin ardından Başkan Donald Trump'ın Perşembe günü Rosenstein'la görüşeceği açıklandı.

Trump da New York'ta Güney Kore lideriyle görüşmesi sırasında konuyla ilgili souya yanıt olarak Rosenstein'la Perşembe günü görüşeceğini belirtti.

New York Times gazetesinde geçen hafta çıkan haberde Rosenstein’in Amerika Başkanı Donald Trump’ı gizlice kaydetmeyi tartıştığı basına yansımıştı.

Rosenstein, iddiayı yalanlamıştı.

Adalet Bakanlığı yetkilileri Rosenstein'ın şaka yaptığını kaydetmişti.

Gazetede ayrıca Rosenstein’ın Trump’a karşı 25. Maddeyi harekete geçirmeyi değerlendirdiği yer almıştı.

25. madde Başkan yardımcısı liderliğinde, kabine üyelerinin desteği ve Kongre’nin onayıyla Başkan’ın görevden alınmasını öngörüyor.

Rosenstein, 25. Maddeyi değerlendirdiği iddiasını da reddetmişti.

Rusya soruşturması için FBI'ın eski başkanı Robert Mueller'ı özel savcı olarak atayan Rosenstein soruşturmanın başındaki isim. Rosenstein’ın istifasının ya da görevden alınmasının soruşturmayı nasıl etkileyeceği tartışılıyor.

Konuyla ilgili olarak görüşlerini sosyal medya üzerinden açıklayan Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın eski başkan yardımcısı Andrew McCabe Rosenstein’ın ayrılmasının Rusya soruşturmasını riske atacağı konusunda derin endişeleri olduğunu kaydetti.

XS
SM
MD
LG